Osvojenie si niektorých základných techník a krokov pomáha v bezpečnosti a ochrane zdravia, ktoré je dnes z viacerých hľadísk v oblasti kvality potravinových produktov do veľkej miery ohrozené. Týmto spôsobom to môžete eliminovať.

 

 

Prečo je rozloženie potravín tak dôležité?

Chladnička nie je len doplnok alebo spotrebič, ktorý by mal slúžiť vášmu pohodliu. Je to špičkové zariadenie, ktoré používa inteligentné ovládacie prvky, vďaka ktorým sa zaisťuje v jej priestoroch optimálna vlhkosť, svetlo a teplota.

 

ekobyvanie chladnička kuchyna

Správnym uskladnením potravín v chladničke je možné zachovať všetky živiny a zabezpečiť, aby potraviny neboli ani po určitom čase zlé. Aj z dôvodu kontaminácie zvyškov, pachov, vzniku plesní a baktérií, ktoré sa rozširujú, je optimálne rozloženie a skladovanie potravín ovocia a zeleniny v chladničke viac než dôležité. Prezradíme vám, ako to spolu s nami jednoducho zvládnete.

Keď menej znamená skutočne viac

Jednou z najväčších chýb, ktoré ľudia robia, je preplňovanie chladiacich boxov, dôsledkom čoho nemajú šancu niektoré potraviny v nich zostať dlhodobo čerstvé a v dobrom stave. Príliš veľké množstvo nevhodne rozmiestnených potravín zabraňuje prúdeniu vzduchu v nastavenej teplote a chladnička potom pracuje silnejšie a niektoré časti ponechá teplejšie.

Proaktívnym prístupom k inteligentnému umiestňovaniu potravín do chladničky je možné udržiavať dobré prúdenie vzduchu a rovnomernú teplotu. Neumiestňujte potraviny na samý okraj zadnej časti ani tesne po bokoch chladničky a snažte sa, aby všetky potraviny boli od seba oddelené aspoň 1,5 cm. Tým sa zabezpečí jednoduchší tok chladného vzduchu medzi všetkými miestami v chladničke a potraviny budú menej náchylné na skazu. Ak je problém v množstve jedla a potravín, ktoré pre svoju spotrebu musíte mať, možno je na čase zvoliť iný a vhodnejší spotrebič do kuchyne, ktorý vám bude v tomto smere vyhovovať ešte viac.

Oddelenia chladničky pre správne uskladnenie potravín

Ak by ste nemali na investíciu do nového spotrebiča hneď financie, môžete to vyriešiť správnym využitím priestoru. Určite ste si už všimli, že v typickej chladničke je niekoľko priehradiek. A práve pochopenie toho, ako každý oddiel reguluje teplotu, vám môže uľahčiť nájdenie správneho miesta pre každý jeden druh jedla.

Vrchná časť:

Je v podstate najteplejšia (8 °C) oblasť uzatvoreného chladiaceho boxu, v ktorom vám odporúčame skladovať víno, maslo, a smerom nižšie varené jedlo, mliečne výrobky, dezerty a zákusky. Veci, ktoré vydržiaviac a nepodliehajú okamžitej skaze ani pri vyššej teplote.

Na spodných regáloch ukladajte čerstvé mäso, ryby a iné mäsové výrobky, pretože teplota je v tejto časti chladničky najnižšia (0 až 2 °C), čo je dobrá informácia pre tých, ktorí spokojne využívajú chladničku bez mrazničky. Ak má chladnička pre tieto položky osobitnú zásuvku, najlepšie je uložiť konkrétne potraviny priamo tam.

Dvierka: Sú časti chladničiek s ideálnou teplotou (5 až 8 °C) na potraviny, ktoré môžete nechať vo voľnom priestore kuchyne, no chutia vám viac vychladené, zároveň patria medzi tie, ktoré nepodliehajú tak rýchlo skaze. Nápoje, možno alkohol, vajcia, syr a spomínané maslo. Jednoducho to, čo chcete mať pri spotrebe len vychladené. Uzavreté (dolné) zásuvky: Vo všeobecnosti je to miesto (na najspodnejšej časti), kde by sa malo uchovávať všetko ovocie a zelenina. Vyvarujte sa ale miešaniu mäsa s ovocím a zeleninou. Ukladanie týchto potravín dohromady môže spôsobiť zvýšené riziko krížovej kontaminácie.

Nezabudnite dodržiavať hygienu

Kvalita uskladnených potravínzávisí aj odčistoty prostredia, v ktorom sú umiestnené. Preto by ste mali dbať aj na správne čistenie chladničky a mrazničky. Vieme, že je to niekedy dlhodobý proces s viacerými komplikáciami, ale pokiaľ si napríklad vyberiete spotrebič s technológiou NoFrost, rozmrazovanie a samotná námraza nebude žiadny problém.

Chladnička by sa mala čistiť priebežne a v intervale raz zatri mesiace. Aby ste k tomu mohli pristúpiť, vyberte všetky podnosy z chladničky a očistite ich teplou mydlovou vodou. Je tiež dobré použiť ocot alebo rovnako zriedený pomer vody a bielidla, ktoré nemajú s baktériami žiadne zľutovanie.

Dávajte si pozor na to, aby voda neostala v jednotlivých záhyboch a dôkladne ste všetko po umytí vysušili, pretože inak sa plesní nezbavíte.

 

Dobré rady na záver

Dávajte si pozor na všetky spomenuté postupy, správne uskladnenie a kombinácie jedál, ktoré v chladničke máte. Zvyšky jedál nechajte v hornej časti a dôkladne uzavreté. Mraziaca priehradka by mala byť približne na 70 až 80 % plná. Umiestnenie blokov ľadu do mrazničky na vyplnenie prázdneho priestoru môže zaistiť, že mraznička zostane chladná v prípade výpadku elektrickej energie. To isté platí pre uskladnenie tekutín v chladničke. Ak dôjde k výpadku elektriny, tieto kvapaliny môžu pôsobiť ako dočasný chladiaci mechanizmus celej jednotky. Nezabudnite ani na to, že aj keď ste gurmánmi a doprajete si len to najlepšie jedlo, nemali by ste si chladničku zbytočne prepĺňať, ale sa naopak starať o to, aby bolo v nej všetko rozmiestnené tak ako má byť.

ZDIEĽAJTE NÁS