Ekológia a ekologické zmýšľanie je súčasťou každej oblasti nášho života. Okrem stavebníctva, výrobných odvetví, potravinárskeho priemyslu aj oblasti cestovného ruchu a turizmu. Jedným z populárnych cieľov ekoturizmu je Fínsko, ktoré má povesť nedotknutej krajiny a je známe národnou záľubou nielen v saunovaní, ale aj v štýlovom kempovaní a dovolenkovaní v obklopení prírodou.

 

chatka finsko les vysoko prototyp ekoturizmus 1

 

Túto myšlienku hlása aj helsinská fínska firma Studio Puisto, ktorá nedávno navrhla prototyp drevenej chatky uprostred lesa ako základ pre nový ekologický rezort v Kivijärvi, neďaleko národného parku Salamajärvi.

Chatka ukrytá medzi stromami je postavená vo výške na základnom nosnom stĺpe. Práve umiestnenie chatky nie priamo na zemi má menší negatívny dopad na lesné podlažie a rastliny. Výška chatky je zvýraznená dlhým lineárnym schodiskom, ktoré má byť zážitkovým vstupom do priestoru. Architekt Mikko Jakonen to vysvetľuje nasledovne: „Výstup do kabíny je nevyhnutnou súčasťou celkového zážitku. Pri príchode sa ku kabíne najskôr priblížite po tom, čo zídete po úzkej cestičke hlbokým lesom. Tento vstup vytvára zážitok, keď divoká príroda pomaly prechádza do bezpečného miesta a ponúka úplne inú perspektívu, cez ktorú môžete vnímať prírodu okolo vás.“

 

chatka finsko les vysoko prototyp ekoturizmus 5

 

Inšpirácia na tvar a polohu chatky pochádza z obydlí pôvodných obyvateľov Škandinávskeho poloostrova - Sámov, ktorí využívali podobné obydlie na uskladnenie a ochranu svojich potravinových rezerv pred zvieratami. Aj keď je kabína Niliaitta situovaná v lese, ponúka rovnaké vybavenie ako akákoľvek iná hotelová izba, napríklad tečúcu vodu, elektrinu a plne funkčnú kúpeľňu a kuchyňu. Okrem toho medzi jej ekologickejšie prvky patrí efektívne tepelné čerpadlo so zdrojom vzduchu na ohrev a chladenie interiéru, izolácia z ekologickej vlny, minimalizácia plastov a veľkorysé využitie dreva, obnoviteľného a odolného stavebného materiálu.

 

chatka finsko les vysoko prototyp ekoturizmus 2  chatka finsko les vysoko prototyp ekoturizmus 3 

 

Rozloženie kabíny je jednoduché a je založené na centrálnom uzavretom „jadre“ s kuchyňou, kúpeľňou, šatníkom a veľkým sprchovacím kútom. Otvorený priestor zahŕňa spálňu, ktorú zdobí obrovské okno orientované do divočiny a je navrhnuté tak, aby maximalizovalo vizuálne spojenie obyvateľov s prírodou.

 

chatka finsko les vysoko prototyp ekoturizmus 4

 

Chatka je len prvou z plánovaných 25 ďalších, ktoré budú postavené ako súčasť ekologického letoviska. Okrem nich sa plánuje výstavba sauny a konferenčného centra. Konečným cieľom je poskytnúť hosťom povznášajúci zážitok a zároveň sa usilovať o naplnenie tohto zážitku udržateľným spôsobom.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Studio Puisto, Finnland

 

ZDIEĽAJTE NÁS