kultivacia vztahov ludi a prirodyToto výučbové biocentrum v Horke nad Moravou slúži na zoznámenie sa verejnosti s prírodou a jeho úlohou je priblížiť ekologické myslenie a úlohu človeka v prírode.

Zároveň je vstupnou bránou do CHKO Litovelské Pomoravie. Areál je umiestnený asi 10 km severozápadne od Olomouca. Stredisko slúži na mnohé činnosti. Jeho hlavnou náplňou je vzdelávanie školskej mládeže v jednodenných a týždenných programoch ekologickej výchovy.

Otázky ochrany prírody

„Činnosť Sluňákova sa začala v dobe, kedy som pracoval na Odbore životného prostredia v Olomouci a spracovávali sme štúdiu o kvalite vôd v meste. Požičal som ju rybárom a prekvapilo ma, ako veľmi ich zaujímali informácie o vode, kde jazdia na ryby. Vznikla verejná beseda a uvedomil som si, že ekológia, ktorú som študoval, je odbor dotýkajúci sa každého. Základy projektu stoja na snahe o kultiváciu vzťahu ľudí a prírody. Snažíme sa preberať otázky ochrany prírody," hovorí riaditeľ Centra ekologických aktivít Michal Bartoš. Objekt Centra je navrhnutý ako energeticky úsporná stavba s využitím moderných alternatívnych zdrojov energie a je príkladom možných úprav v zmysle návrhu na ekologické bývanie. Propaguje myšlienky prospešné pre koncept trvalo udržateľného rozvoja.

Silné české environmentálne povedomie

„Mám pocit, že verejný priestor ohľadom environmentálneho hnutia sa v súčasnosti vyprázdňuje, vrátane otázok vzťahu ľudí a prírody. Na druhej strane si myslím, že v oblasti environmentálneho vzdelávania je Česká republika svetovou veľmocou. Existuje naozaj široká sieť organizácií, ktoré pripravujú vzdelávacie programy pre školy," dopĺňa riaditeľ centra a opisuje, v čom sám vidí výhody nízkoenergetického bývania. „Som rád, že dom funguje podľa našich predstáv, aj predstáv architektov. Šetríme financie na vykurovaní. Každé riešenie zamerané na nejakú funkciu však má aj sprievodné javy. Tak napríklad u nás, v prípade rozdielu medzi teplotou v dome a vonku, nie je dobré otvárať dvere."


Viac sa dočítate na strane 96 – 100

TEXT: Sláva Štefancová
FOTO: Andrea Lhotáková, www.andreal.net

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2010

 

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/kultivacia_vztahov_ludi_a_prirody/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS