Ak chcete zlepšiť svoju ekologickú stopu a byť šetrní k životnému prostrediu, nemusíte hneď podnikať obrovské radikálne kroky, ako si väčšina z vás pravdepodobne myslí. Môžete začať s malými, avšak významnými zmenami vo vašom dome. Začnite takpovediac “z gauča”. V tomto článku vám ukážeme, ako pomocou drobných úprav dokážete vytvoriť ekologickejšiu obývaciu izbu.

 

obyvacka ekofriendly podlaha osvetlenie setrenie tipy napady 1

Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

1. Vezmite to od podlahy

Ak sa ešte len chystáte zariaďovať obývaciu izbu, vyhnite sa používaniu podlahových krytín zo syntetických materiálov, ako je napríklad laminát či vinyl. Znížite tak množstvo vyprodukovaného plastového odpadu. Vyberajte materiály prírodného charakteru. Na podlahu môžete použiť hrejivé drevené parkety alebo prírodné linoleum, ktoré výborne tlmí hluk a je príjemné na dotyk.

2. Osvetlenie

Veľa ľudí ešte stále používa vo svojich domovoch klasické žiarovky. Ak aj vy patríte do tejto skupiny, mali by ste čo najrýchlejšie prejsť na LED osvetlenie, ktoré je energeticky omnoho výkonnejšie. Nielenže sú LED žiarovky šetrné k životnému prostrediu a ich používaním dokážete z dlhodobého hľadiska ušetriť množstvo energie, neobsahujú ani žiadne toxické látky, a preto ich môžete bez obavy nainštalovať kamkoľvek. Ak chcete vo vašej obývačke vytvoriť príjemnú atmosféru a vniesť trochu originality, môžete použiť aj obľúbené lávové lampy.

 

obyvacka ekofriendly podlaha osvetlenie setrenie tipy napady 2

Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

3. Gauč z prijateľných materiálov

Možno ste si ani neuvedomili, že aj materiál, z ktorého je váš gauč vyrobený, má dopad na životné prostredie. Za neekologickú môžeme vo všeobecnosti považovať kožu a niektoré syntetické materiály. Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko zvierat musí byť denne zabitých len preto, aby ste si mohli pohodlne sadnúť do koženého gauča či kresla? Zaobstarajte si radšej modernú pohovku vyrobenú z prírodných tkanín, akou je napríklad ľan.

4. Trvalo udržateľný nábytok

Pri výbere nábytku do obývacej izby by ste sa mali orientovať na udržateľné materiály. Niektoré firmy sa dokonca zameriavajú na výrobu z recyklovateľných materiálov. Skvelou udržateľnou alternatívou je organické bambusové drevo. Vyhnite sa plastu, ktorý predstavuje veľkého environmentálneho znečisťovateľa. Zároveň si nemusíte neustále kupovať nový nábytok. Ak ste aspoň trochu zruční, dokážete si jednoducho up-cyklovať aj ten, čo už máte doma. Nová vrstva laku a voilá, máte stôl ako priamo z obchodu.

5. Zelené rastliny ako dekorácie

Namiesto zbytočne drahých a hlavne neekologických plastových dekorácií si zaobstarajte do obývacej izby niekoľko rastlín. Okrem toho, že dokážu priestor urobiť krajším a prívetivejším, produkujú kyslík, ktorý má pozitívny vplyv aj na vaše duševné zdravie. Existuje veľa druhov, ktoré budú určite zodpovedať vašim nárokom a vkusu.

 

obyvacka ekofriendly podlaha osvetlenie setrenie tipy napady 3

Foto: Jackmazur / Shutterstock.com

 

6. Pozor na netesniace okná

Staré okná môžu byť energeticky neefektívne. Ak máte pocit, že dostatočne netesnia, je na čase ich vymeniť. Výmenou starých okien za nové dokážete výrazne znížiť spotrebu energie na kúrenie, pretože nové okná budú omnoho lepšie izolovať teplo vo vnútri vášho domova. Bude to nielen efektívnejšie a ekologickejšie, ale prinesie vám to aj ekonomické výhody v podobe nižších výdavkov.

7. Inteligentné zariadenia

Vyhnite sa extrémom a používajte chladiace a vykurovacie zariadenia vo vašej obývačke striedmo. Nainštalujte si izbový termostat! Toto šikovné energetické zariadenie dokáže samo vyhodnocovať a regulovať teplotu, a vy sa tak vyhnete nadmernému prehrievaniu alebo ochladzovaniu miestnosti. Toto riešenie predstavuje vysokú úsporu elektrickej energie, čo sa opäť odzrkadlí aj na výdavkoch.

Existuje mnoho spôsobov, ako urobiť vašu obývačku viac “eco-friendly”. Niektoré sú jednoduchšie na realizáciu, iné si vyžadujú možno trochu viac úsilia a prvotných nákladov. Dôležité je však pokračovať vo svojom úsilí, pretože aj malé zmeny u vás doma budú mať veľký pozitívny vplyv na životné prostredia.

ZDIEĽAJTE NÁS