toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Inteligentné riešenia z Rakúska

inteligentne riesenia z rakuskaNiekoľko desiatok pasívnych domov stojí už aj v Českej republike a na Slovensku, ale naši stavebníci sa ešte len oboznamujú s takouto novou formou bývania. Inšpirácie a príklady, ktoré prinášame, sú preto zo zahraničia.

Projekt s podporou

Pasívny dom sa nachádza v Tattendorfe, neďaleko Viedne. Hlavným cieľom projektu domu bolo prispieť k vývoju technológie pasívnych domov. Model budovy zhotovili v Dobersbergu, dodávka drevených častí, tak ako aj montáž, realizovala firma Holzbau Longin GmbH. Montovaná stavba na báze dreva a slamy slúži ako výstavný priestor a výskumné stredisko pre spoločnosť Natur & Lehm. Zároveň sa tu konajú rôzne semináre. Kancelárske priestory sú orientované na sever, južná časť slúži na komunikáciu so zákazníkmi.

Stavba dosahuje pasívny štandard vďaka vykurovaniu solárnymi kolektormi a bioetanolom v zimnom období. Firma Natur & Lehm sa zaoberá produktmi z hliny, preto je samozrejmosťou, že aj vonkajšia omietka tejto budovy je hlinená. Pri stavbe vyvinuli nový stavebný systém – dvojité, termicky oddelené drevené stojky, z oboch strán šalované drevom a vyplnené slamou, ktorá plní funkciu tepelnej izolácie.

Viac sa dočítate na strane 136 – 141

Text: Sláva Štefancová v spolupráci s Ing. Ľubicou Šimkovicovou
Foto: IEPD, GrAT, archív redakcie

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2009

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby