experiment so slamouPísmeno S ako slama v názve domu môžeme priradiť k nemeckému „Stroh" alebo k anglickému „straw". Domy zo slamy nie sú už nejaký čas v Rakúsku ničím výnimočným. Tento však navyše so spotrebou pod 15 kWh/m2.rok spĺňa aj kritériá pasívneho domu.

Slamené balíky boli použité na izoláciu obvodových stien, podlahy aj strechy, pričom slama pochádza z neďalekého poľa. Ide teda o surovinu dostupnú a miestnu. Hlavným konštrukčným materiálom stavby je drevo. S-House je administratívna budova, inovačné, výučbové centrum a zároveň novinka v rakúskej krajinnej výstavbe. Slúži ako kancelária a informačné centrum organizácie GrAT, ktorá sa zaoberá aplikovanými technológiami. Budova v sebe spája obnoviteľnosť, súlad s prírodou a návrat ku koreňom. Základnou myšlienkou bolo využitie odpadovej slamy od izolácie až po písacie stoly i vnútorné dvere.

 

Spojenie slamy a hliny


Nosnú konštrukciu tvoria vnútorné steny z trojvrstvových drevených dosiek s hrúbkou 10 cm. Vnútorné dosky sú zlepené lepidlom a všetky špáry sú dôsledné zatmelené, preberajú tak funkciu parotesnej zábrany. Hlinená omietka zvonku slúži ako ochrana pred vetrom a zároveň zvyšuje požiarnu odolnosť konštrukcie, ktorú by podľa testov mala dosiahnuť 90 minút. Elektroinštalácie a rozvody v interiéri sú schované v drevených policiach, aby nepôsobili rušivo. Celú stavbu realizovali bez použitia kovu, a preto špeciálne vyvinuli skrutky a príchytky z dreveného materiálu, ktoré pripevňujú fasádu k slamenej izolácii. Použitie výhradne prírodných materiálov viedlo okrem vývoja skrutiek aj k alternatívnym riešeniam – odkvapové zvody tvoria požiarne hadice a v stenách sú namiesto klincov drevené kolíky. Celá budova stojí nad terénom na betónových pätkách. Toto riešenie znížilo množstvo použitého betónu a zároveň chráni slamu a drevo pred vlhkosťou zo zeme. Výrazný presah plochej strechy funguje v lete ako ochrana pred slnkom. Takmer žiadne z okien s trojsklom sa nedá otvoriť celé, otvára sa len pravá časť okna, U = 0,9 W/m2.K. Súčiniteľ prestupu tepla stien, strechy a podlahy je U = 0,08 W/m2.K.


Viac sa dočítate na strane 140 – 143

TEXT: Sláva Štefancová
FOTO: GrAT

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2010

 

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/experiment_so_slamou/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS