Deti, naša ďalšia generácia, ktorej sa snažíme odovzdať len to najlepšie. To, v akom prostredí budú žiť naše deti i deti našich detí, môžeme ovplyvniť aj my. Ak dokážeme prirodzenou a nenásilnou formou informovať deti o dôležitosti ochrany životného prostredia, šetrení energií, separovaní odpadu, výsadbe zelene a inom, a najmä ak im pôjdeme v realizovaní týchto aktivít príkladom, budú pre nich samozrejmosťou a bežným štandardom.

 

deti eko inspiracie 1 uvod maly

 

V nasledujúcich riadkoch vám prinášame inšpirácie, ako deti zoznámiť so základnými eko princípmi:

Nechajte dieťaťu priestor na realizáciu vlastnej záhradky. Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, odovzdajte časť záhonu plne do kompetencie dieťaťa. Či si v ňom zasadí obľúbené jahôdky, sladký hrášok, alebo bylinky do čaju, je len na jeho rozhodnutí. Ak bývate v paneláku, choďte spolu vybrať zaujímavý črepník s podstavcom, umiestnite ho dieťaťu na vhodné miesto. Podľa veku dieťaťa mu môžete byť zodpovedajúco nápomocní, avšak nevykonávajte dôležité úlohy pre fungovanie záhradky za neho.

Tak často ako je to možné choďte s deťmi do prírody. Rozprávajte im primerane veku, o tom, ako fungujú zákonitosti prírody, ako dlho trvá kým vyrastie z malého semienka veľký strom, pozorujte vtáky, hmyz a iné zvieratá v ich pôvodnom prostredí. Na lúke plnej kvetov sledujte včely, a vysvetlite deťom, čo všetko včielka musí urobiť pre to, aby sme si ráno mohli natrieť medový chleba.

 

deti eko inspiracie 3

 

Aj keď v súčasnosti väčšina z nás nemá problém deťom dopriať množstvo hračiek, trendové oblečenie vo viacerých farbách a modeloch i ostatné lákadlá či už z digitálnej alebo inej sféry. Avšak menej je viac. Hračky v detskej izbe, ktoré postupne zapadajú prachom a dieťa si na ne už ani nespomenie spoločne posuňte mladšiemu potomkovi v rodine, známemu alebo dobročinnej organizácii. Výber hračiek i obdarovaného by ste mali riešiť spoločne s dieťaťom. Vysvetliť mu, že hračka môže potešiť ešte veľa iných detí. Rovnako je to aj s oblečením, ktoré posuniete ďalej, ale môžete ho prijať aj vy od kamarátok a známych. Dieťa do určitého veku značkové, trendové a módne kúsky odevu vôbec nerieši. Separovanie odpadu je samozrejmosťou v každej domácnosti. Už trojročné dieťa dokáže rozlíšiť farby a zameranie nádob, do ktorých sa separuje odpad v našich mestách. Doma môžeme mať nádoby rovnakej farby alebo inak zrozumiteľne označené, čím sa deti prirodzene a samostatne naučia odpad triediť.

 

deti eko inspiracie 4

 

Ekologické obaly na jedlo do školy, výlety, pikniky, fľašky na pitie - to všetko dnes už uvedomelí rodičia riešia v dlhodobom horizonte a v súvislosti s dopadom na životné prostredie. Voskové alebo ľanové obrúsky, zdravé fľaše, desiatové boxy, všetko je bez problémov umývateľné a hygienicky čisté. Ak si dieťa môže vybrať dizajn nádob či obrúska, bude ich používať s o to väčšou radosťou a sebavedomím. Rovnako je to s taškami na veľké nákupy a drobné potraviny, ktoré sú oproti plastovým igelitkám a vrecúškam trvácne, vyrábané z ekologických materiálov a vďaka ich mnohonásobnému používaniu šetrné k životnému prostrediu.

 

deti eko inspiracie 5

 

O tom, aký má význam prirodzená edukácia v oblasti ekológie a šetrenia životného prostredia, a o tom, ako dokážu deti najlepšie porozumieť danej problematike sme sa spýtali sociológa Mgr. Romana Džambazoviča, PhD.

V oblasti ekológie a zodpovednom prístupe k životnému prostrediu platí, podobne ako v iných oblastiach, že rodinné prostredie je základným socializačným prostredím pre dieťa. Až v neskoršom období „nastupuje“ (pred)školské prostredie, a na dieťa začínajú stále viac vplývať rovesníci či médiá. Rodina – primárne rodičia a súrodenci – teda ponúkajú svojimi názormi a najmä vlastným správaním dôležité záchytné body pre dieťa, ako sa správať v spomínanej oblasti. Ukazuje sa, že podnety a správanie naučené a osvojené v detstve zanechávajú nezmazateľné stopy a sú reprodukované aj v neskoršom období života jednotlivcov. Stávajú sa následne hlboko zakoreneným typom správania a spôsobom uvažovania o veciach, ktoré sa ťažko mení. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby sa deti stretávali už od útleho veku s jasnými vzorcami ekologického a k životnému prostrediu šetrnému správaniu sa u svojich najbližších rodinných príslušníkov. Je dôležité, aby správanie sa a konanie nebolo protichodné s názormi a hodnotami, ktoré sú deťom odovzdávané. Pre deti sú rodičia vzorom, ktorému sa chcú vyrovnať a preberajú jeho správanie. Na druhej strane sa však ukazuje, že práve deti a mladí ľudia vnímajú témy životného prostredia a ochrany prírody ako veľmi dôležité. Kriticky sa pozerajú na súčasný stav ochrany životného prostredia a sú to často práve oni, ktorí môžu iniciovať zmeny v správaní sa a v názoroch ostatných členov rodiny.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS