O nízkoenergetických domoch ste už veľa počuli. Ako ho však postaviť tak, aby vybrané materiály mali aj dlhú životnosť a spĺňali všetky funkcie, ktoré sa od nich očakávajú?

 

Nízkoenergetické domy fungujú na inom princípe ako klasické zástavby. Ak z domu unikne len zanedbateľná časť tepla, bude ho treba do domu doplniť prostredníctvom alternatívnych zdrojov. Ide o typ stavby, ktoré majú nižšie energetické aj nižšie finančné náklady, oproti bežným domom. Napriek tomu obidva typy domov musia spĺňať prísne požiadavky a stavebné normy.

 

avantecture 0Vdrg5pR7NY unsplash

 

Ak sa chcete dopracovať ku domu, ktorý bude nízkoenergetickým, oslovte renomovanú firmu, ktorá je odborníkom vo svojej oblasti. Tatra Haus pri realizácii stavieb využíva najnovšie trendy a technológie dostupné na trhu. Zabezpečí vám aj Vašej stavbe kompletný proces výstavby, použije osvedčené a certifikované materiály. Tu môžete mať istotu, že na vašej stavbe budú pracovať len kvalifikovaní pracovníci. Okrem dizajnu a dlhej životnosti stavby je v súčasnosti pre mladé rodiny kľúčové bývať tak, aby ušetrili v domácnosti čo najviac peňazí. Preto zníženie spotreby energie na maximum je pre tieto domy charakteristické.

 

Tatra Haus je zameraná na výstavbu kvalitných nízkoenergetických domov, ktorá dlhodobo pôsobí na našom trhu.
Dôvodom je fakt, že si stoja za svojou prácou a technológiou, o čom svedčí okrem prístupu pracovníkov, aj ich certifikácia systému hrubej stavby. Výsledná certifikácia podlieha prísnemu technickému posúdeniu hrubej stavby a to z hľadiska:


- statického posudku
- požiarnej odolnosti
- tepelno-technických parametrov
- odolnosť proti vlhkosti (prestup vodnej pary)
- vodotesnosť obvodového plášťa
- reakcia na oheň
- pevnostná trieda konštrukčného reziva v stenách
- rozmery a rozmerové tolerancie (podľa výrobnej dokumentácie)
- vlhkosť dreva
- posúdenie výrobnej dokumentácie (výkresová časť)

 

Cieľom je vytvoriť v dome takú tepelnú pohodu, aby sa znižovala spotreba tepla. Merná spotreba tepla na vykurovanie musí byť v rozmedzí od 15 až do 50 kWh/m² za rok, ak chceme hovoriť o nízkoenergetickom bývaní. Stavba musí disponovať kvalitnými oknami a vstupnými dverami, či zateplením obvodným plášťom. Obytné miestnosti sú orientované na juh a technické miestnosti na sever. Ak zvolíme vhodnú orientáciu, dá sa dosiahnuť lepšie využívanie solárnych ziskov. Riešením sú moderné technológie na výrobu tepla napríklad tepelné čerpadlo alebo solárny kolektor.

 

Bežné staršie domy doteraz neznižujú spotrebu energií, sú buď nezateplené alebo bez energetický úsporného vetrania a produkujú pomerne veľa emisií. Merná spotreba tepla na vykurovanie je ≥ 140 kWh za rok.

 

 

Viac informácií nájdete na: www.tatrahaus.sk

ZDIEĽAJTE NÁS