Záleží vám na ekológii a ochrane životného prostredia? V takom prípade si pravdepodobne dávate veľký pozor na to, aké materiály používate pri zariaďovaní interiéru. V nábytkárskom priemysle sa aj dnes používajú také, ktoré nie sú zrovna šetrné k prírode. Ktorým konkrétnym sa vyhnúť a naopak, aké sú skvelou voľbou?

 

Tapeta Moderná tapeta na stenu potlačená špeciálnymi ekologickými farbami s dlhou životnosťou

 

Aby bol materiál ekologický, mal by byť získavaný z obnoviteľných zdrojov a pri jeho ťažbe by nemalo dochádzať k nadmernému poškodzovaniu životného prostredia. Musí sa dať jednoducho recyklovať a zároveň je dôležité, aby mal dlhú životnosť. Tieto náročné požiadavky spĺňajú len niektoré materiály, ktoré sa používajú na výrobu nábytku a doplnkov. Ktoré sú to?

Začnite samotnými stenami

Ešte pred tým, ako sa pozrieme na ekologický nábytok, pár slov k stenám. Ak totiž používate na maľovanie klasické farby, s veľkou pravdepodobnosťou veľmi neprispievate k ochrane životného prostredia. Ich súčasťou sú totiž zvyčajne toxické prchavé látky, ktoré môžu škodiť zdraviu.

Ak chcete, aby boli aj vaše steny čo najekologickejšie, siahnite po špeciálnych ekologických farbách bez obsahu nebezpečných chemikálií. Výbornou voľbou môžu byť tiež moderné tapety na stenu, ktoré sú potlačené špeciálnymi ekologickými farbami s dlhou životnosťou. Tie najkvalitnejšie majú dokonca aj GREENGUARD Gold a VOC certifikáciu. Tá potvrdzuje, že spĺňajú najprísnejšie normy z hľadiska chemických emisií.

Naša rada: Ak ste milovníkom prírody, môžete sa rozhodnúť pre originálne tapety na stenu s prírodnými vzormi – rastlinami, lesmi, lúkami či živočíchmi, ktoré do vášho interiéru vnesú výnimočnú atmosféru.

 

tapeta Ak ste milovníkom prírody môžete sa rozhodnúť pre originálne tapety na stenu s prírodnými vzormi

 

Nábytok z ekologických materiálov

Čo sa týka samotného nábytku, snažte sa vyhýbať drevotrieske a drevovláknu. Tieto drevené materiály sú populárne hlavne vďaka ich nízkej cene, avšak majú jednu značnú nevýhodu – na ich lepenie sa používajú rôzne syntetické lepidlá a živice, ktoré neraz obsahujú formaldehyd a iné škodlivé chemické látky. Nehovoriac o tom, že takýto nábytok sa ľahšie poškodí, dokáže celkom ľahko navlhnúť a splesnivieť a má krátku životnosť.

Odolný drevený masív

Z hľadiska udržateľnosti je skvelou voľbou nábytok vyrobený z kvalitného dreveného masívu. Ten sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou, pekne vyzerá a pri dobrej starostlivosti vydrží aj viac ako 50 rokov. Z dreveného masívu môžu byť vyrobené skrinky, postele, poličky, stoličky i stoly.

Praktický tip: Moderným trendom je tiež nábytok vyrobený z bambusu, ktorý vyzerá exoticky a vyznačuje sa dlhou životnosťou.

 

tapeta Moderným trendom je tiež nábytok vyrobený z bambusu prípadne tapety s imitáciou bambusu

 

Potrebujete nový nábytok?

Pri kúpe nábytku zvážte, či potrebujete úplne nový. Z hľadiska ekológie totiž môže byť super riešením aj použitý nábytok, ktorý je v dobrom stave. Jeho benefitom je tiež to, že pri kúpe ušetríte niekoľko desiatok, častokrát aj stoviek eur. A zabránite zbytočnej produkcii odpadu.

Poťahy nepodceňujte

Keď budete vyberať poťahy sedačky alebo vankúšov, dbajte na to, aby mali čo najdlhšiu životnosť. V tomto smere stojí za pozornosť napríklad recyklovaný polyester, ktorý je veľmi odolný a trvácny. Výbornou voľbou je tiež vlna a bavlna. Pri kúpe sedačky zvážte modely potiahnuté kvalitnou prírodnou kožou, ktorá má veľa krát 3 – 4-krát dlhšiu životnosť ako iné alternatívy.

 

tapeta Pri výbere poťahov na sedačky alebo vankúše dbajte na to aby mali čo najdlhšiu životnosť

 

A čo podlahy?

Ak vám skutočne záleží na ekológii, snažte sa vyhýbať podlahám vyrobeným z PVC a iných umelých materiálov, ktoré sa ťažko recyklujú a pri ich výrobe dochádza k produkcii veľkého množstva emisií. Uprednostnite podlahy vyrobené z kvalitného prírodného dreva.

Foto: Nostre.sk

 

ZDIEĽAJTE NÁS