Krásny a zdravý trávnik je pýchou a potešením každého majiteľa rodinného, víkendového domu či chatky. Vždy na jar a jeseň je vhodné trávniku venovať viac pozornosti a vykonať zopár nevyhnutných aktivít, ktoré podporia jeho vitalitu a zdravý vzhľad.

 

travnik zahrada starostlivost jar kosenie 1

 

Hrabanie trávnika

Aj keď ste na jeseň trávnik dôkladne pohrabali, na jar a začiatku novej záhradnej sezóny je treba túto činnosť vykonať dôkladne znovu. Vykonáva sa kvôli odstráneniu odumretého trávového tkaniva, ktoré leží medzi zelenou vegetáciou trávy, koreňovým systém a pôdou. Odstrániť musíte aj suché a uhynuté steblá trávy. S touto činnosťou začnite až vtedy, keď trávnik zozelená, čo znamená, že korene trávy sú pevne zakorenené a rastlinky začali aktívne rásť.

V prípade potreby prevzdušniť

Ak je váš trávnik na niektorých miestach udupaný, stáva sa to bežne pod detskými hojdačkami, šmykľávkami, pri aktívnych domácich miláčikoch, ale aj častom behaní či skákaní dospelých i detí, stačí ak trávnik prevzdušníte. Mach, ktorému sa na takejto udupanej pôde často darí, odstráňte. Po zime môžete v trávniku pozorovať tzv. trávnatú plsť, zo zvyškov odumretých rastlín, ktorá zabraňuje prenikaniu vody, vzduchu a živín. Prevzdušňovanie trávnika sa vo všeobecnosti odporúča najmä na jeseň, a to z dôvodu, že otvory, ktoré po prevzdušnení v pôde vzniknú poskytnú ideálne miesto na klíčenie buriny. V prípade udupanej, plstnatej alebo ílovitej pôdy, je však vhodné prevzdušniť trávnik aj na jar. Na prevzdušnenie sa používa vertikutátor alebo vertikutačné hrable s ostrými hrotmi.

 

travnik zahrada starostlivost jar kosenie 4

 

Dosadenie holých miest

Na miestach, kde tráva nerastie a vznikli holé miesta, trávnik podsaďte. Aplikujte vhodné trávové semená na tienisté, slnečné alebo frekventované miesta. Semená môžete sypať na úplne holé miesta a aj na miesta s existujúcou ale riedkou trávou. Nové osivo je treba udržiavať vlhké, až kým nevyklíči a aktívne nezačne rásť. Päť týždňov po vyrastení trávy sa odporúča aplikovať dusíkaté hnojivo s rýchlym uvoľňovaním. Pre záhradkárov, ktorí obľubujú produkty viac funkcií v jednom, je možné zakúpiť si na sadenie trávy tzv. sady v troch krokoch, ktoré obsahujú osivo, vhodný pôdny substrát i hnojivo.

 

travnik zahrada starostlivost jar kosenie 3

 

Hnojenie a kosenie

Ideálnym hnojivom pre trávniky je pravidelné kosenie mulčovacou kosačkou, ktorá odrezky trávnika ponecháva na ploche a dodáva tak porastu výživný zdroj dusíka. Iným overeným hnojivom je kompost alebo niektoré z viacerých druhov hnojív zo siete záhradkárstiev. Pri kosení nezabudnite na naostrenie nožov, aby ste trávu sekali a netrhali. Na začiatku sezóny nekoste trávnik na krátko, odporúča sa najskôr ponechať dlhšie trávy a počas sezóny vždy nepatrne skracovať. Nie však príliš.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS