Energetická náročnosť rodinných domov (RD) oproti nízko energetickým a pasívnym domom bude ešte nižšia. Už od roku 2021 by sa mali by stavať v nulovom štandarde. Nový RD tak bude musieť povinne využívať kombináciu obnoviteľných zdrojov, aby dosiahol skoro nulovú produkciu CO2. Jednou z možností ako tento stav dosiahnuť je premena slnečnej energie na elektrickú energiu.

 

Výroba energie zo slnka je dnes lacnejšia a postupným vývojom na trhu je jej výroba dostupnejšia. Cena za inštaláciu fotovoltaických panelov, na už existujúce RD s podporou z dotačných programov, začína od 3 tisíc eur, preto je možné ročne ušetriť až 2300 kWh. Efektivita panelov závisí od správneho nastavenia a analýzy doterajšieho užívania elektrickej energie v RD. Nie v každom čase dokážeme vyrábanú energiu spotrebovať, a preto je riešením jej ukladanie do batérií a jej následné využitie v čase, keď ju budeme potrebovať. Tieto riešenia sa pohybujú už od 4,5 tisíc eur so zálohou 6,4 kWh a životnosťou batérií viac ako 20 rokov.

 

FVE Lukov Dvor


Ďalším a výrazne lacnejším riešením je ukladanie elektrickej energie do „vody“. Akumulačné nádrže sú vynikajúcou možnosťou, kde sa ukladá prebytočná energia cez sofistikovanú regulačnú jednotku s možnosťou monitoringu cez web rozhranie. Fotovoltika má aj alternatívu solárneho ohrevu vody, ktorý je tiež výborným riešením, ale s viacerými obmedzeniami a to so starosťami, čo s prehriatou vodou, čo so servisom chladiaceho systému a pod. Jeho výhodou je zaujímavá obstarávacia cena. Cena po odpočítaní dotácie sa pohybuje na úrovni približne 2 tisíc eur.


Aj v RD, ktoré sú napájané na ohrev vody plynom, existuje veľmi jednoduché riešenie, bez ťažkých zásahov, kde akumulačná nádrž vyhrievaná elektrickou špirálou napájanou FVE, sa preradí k plynovému kotlu alebo jeho zásobníku. Ku ohrevu vody už nie je potrebné toľko plynu, čím sa výrazne znižuje účet za plyn.

 

FVZ ČADCA

 

Spoločnosť Srsolar nielenže poskytuje kompletné poradenstvo, predaj, montáž a celý servis, ale ponúkajú možnosť overenia si toho, ako v skutočnosti nimi navrhované zdroje fungujú. Či už priamo na predajni v Ružomberku, ako i kdekoľvek po celom Slovensku na zrealizovaných viac ako 490 inštaláciách.

 

Final logo srsolarsk


Viac informácií nájdete na: www.srsolar.sk
Kolektív SR SOLAR SK s.r.o.
Prevádzka Ružomberok
0910 780 718

ZDIEĽAJTE NÁS