dual logo 2018 0 

Keby ste si mohli vybrať miesto pre život, položili by ste životné prostredie na prvé miesto? V EÚ sa každý rok súťaží o najzelenšie mesto.

Zelené hlavné mesto (European Green Capital Award) je cena, ktorú každý rok udelí Európska komisia nejakému mestu za zvlášť pozitívny prístup k tvorbe ekologického mestského prostredia. Strednej Európe sa zatiaľ cena vyhýba – najbližšie boli v užšom výbere vo finále Krakow a Graz. Na mape vidíme, že podľa komisie je najviac zelených miest v priestore Beneluxu a potom v Škandinávii, obzvlášť v oblasti Kodaň-Malmö.

 

Talinn (2023). Ide to aj vo východnej Európe. Estónske hlavné mesto montuje solárne elektrárne na verejné budovy, pri spracovaní odpadu pôsobí opravárenská dielňa a majú tam aj prvý ekologický festival tanca. V okolí mesta sa obnovujú lúky a mokrade, prebiehajú tu podujatia na čistenie mora, schádzajú sa tu na konferenciách enviromentalisti a vedci. V roku 2024 sa žezlo presunie do Valencie.

tallinn 2023 ekomesto

 

Grenoble (2022). Francúzske mesto sa nazýva aj hlavné mesto Álp a od olympiády ho pozná hádam každý. Mesto má veľmi čistý vzduch (kvôli obmedzenej doprave) a je považované za veľmi zdravé pre život. Práve Grenoble bolo prvé mesto, ktoré prijalo prvý klimatický plán na úrovni samosprávy v Európe. Obyvatelia sú zvyknutí dochádzať do práce na bicykli a takmer nevyhadzujú žiadne jedlo. Zabaviť sa tu môžete  napríklad cykloturistikou po okolí.

tallinn 2023 ekomesto

 

Lahti (2021). Relatívne malé stotisícové mesto sa stalo mestom iba pred sto rokmi. Pätinu jeho územia pokrýva vodná plocha. Víťazstvo medzi bohatšími mestami začalo tak, že občania sa odhodlali vyčistiť svoje jazero Vesijärvi a prijali klimatické opatrenia. Podľa mestských údajov až 99 percent odpadu sa dokáže opäť zhodnotiť. V Lahti sa veľa lyžuje a snowboarduje, dokonca tu majú vlastné zimné hry.

lahti sneh 2022

 

Lisabon (2020). Prastaré 3000 rokov staré mesto zaujalo porotu Európskej komisie tak, že za 5 rokov dokázalo znížiť spotrebu energie o 28 percent, vyčistilo vodu a vzduch. Mesto znásobilo rozpočet na zelené projekty a umožňuje občanom, aby sa spolupodieľali na nových nápadoch. V priebehu 10 rokov Lisabon zvýšil zelené plochy o 20 percent, takže 85 percent občanov má k parku menej ako 300 metrov chôdze. Oblasť Lisabon a Estoril ponúka známu rivéru, rušný nočný život a obľúbené kasína.

lisabon slnko

 

Oslo (2019). Mesto zaujalo komisiu tak, že prakticky sa angažovalo v každom z 12 bodov, ktoré sa v súťaži posudzujú. Oslo je prominentom v elektromobilite, zachytáva uhlík zo spaľovania odpadu a ukladá ho, ale napríklad aj podporuje inžinierov, ktorí vyvíjajú ekologickejšiu stavebnú techniku. Obyvateľstvo v Osle sa dokáže zmobiliovať kvôli verejne prospešnému projektu – napríklad ako bolo prečistenie starých nepriechodných vodných ciest.

oslo ekomesto 2019

 

Nijmegen (2018). V tomto starom holandskom meste sa pred udelením ocenenia začali konať Zelené piatky – občania si vyhrnuli rukávy a dobrovoľne pracovali na zveľadovaní životného prostredia. V roku, keď vyhrali, odstránili asi 400 tisíc dlažobných kociek a na ich miesta vysadili 10 tisíc stromčekov. V meste sa konajú známe jazzové alebo filmové festivaly.

Nijmegen ekomesto 2018

ZDIEĽAJTE NÁS