toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Vykurovanie moderných novostavieb RD

 

vykurovanie modernych novostavieb rdTo vytvára základný predpoklad pre maximálnu tepelnú pohodu pri minimálnych nákladoch za energiu.

Správne využitie tohto predpokladu je podmienené kvalifikovaným výberom zdroja tepla – obvykle plynového kotla. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že to nebude žiadny veľký problém. Dom s takou malou tepelnou stratou musí vykúriť praktický každý kotol, ktorý sa vyskytne na našom trhu. Je to pravda, ale iba vtedy, ak prevádzkové náklady a tepelná pohoda nepatria medzi naše priority. Ak však očakávame ekonomické a komfortné vykurovanie, stáva sa práve malá tepelná strata domu tým najväčším problémom. Dôvod je prostý.

Dôležitý je správny výber kotla

Tepelná strata domu uvedená v projekte vykurovania je hraničným parametrom, ktorý platí len pri najnižších vonkajších teplotách. V našom klimatickom pásme je to vtedy, keď tieto hodnoty poklesnú pod – 12 alebo 15 oC. Zo štatistiky aj z osobných skúseností vyplýva, že sú to maximálne 2 – 3 týždne v roku. To je menej ako 10 % z obvyklých 32 týždňov bežnej vykurovacej sezóny. Naopak, zvyčajné vonkajšie teploty v zimnom období oscilujú okolo 0 oC. Vtedy na vykurovanie postačí výkon kotla nižší ako 25 % zo straty daného objektu. Pre moderné novostavby je táto okamžitá tepelná strata len 2 – 4 kW. Je nutné zvoliť kotol, ktorý je schopný znížiť svoj výkon na túto hodnotu, a garantovať tak neprerušované vykurovanie objektu i pri vonkajších teplotách okolo 0 oC. Pokiaľ nie je táto požiadavka splnená a kotol je prevádzkovaný mimo svoj pracovný rozsah, začína cyklovať. Štandardné kotly so štartovacím výkonom 6 – 8 kW urobia okolo 40 000 takýchto cyklov ročne. Toto číslo vyzerá nevierohodne, ale po prepočte na počet vykurovacích dní v roku predstavuje len jeden štart kotla počas desiatich minút. Z praxe vieme, že ani minútové intervaly nie sú výnimkou. Dôsledkom týchto cyklov je výrazná nadspotreba energie, skrátenie životnosti kotla a hrubé narušenie tepelnej pohody v dome.
vykurovanie modernych novostavieb rd 002


Viac sa dočítate na strane 86 – 87

TEXT: JUDr. Marián Chovanec
FOTO: Procom spol. s r.o.


Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2012

 

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby