tepelny komfort zavisi od zaskleniaNa dosiahnutie príjemnej izbovej teploty počas vykurovacieho obdobia sa v nízkoenergetických a pasívnych domoch maximálne využíva teplo zo slnečného žiarenia, ktoré preniká cez zasklené plochy.

Vďaka energeticky úsporným riešeniam pasívnych budov možno enormne minimalizovať vykurovacie náklady, a tým aj emisie CO2. Pasívne domy umožňujú udržať v lete aj v zime konštantnú teplotu v interiéri bez použitia vykurovacieho systému či klimatizácie. V dobe nízkoenergetickej výstavby a rastúcich nákladov na vykurovanie sú okná jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú klímu a energetickú bilanciu v miestnostiach.

Dosiahnutie pasívneho štandardu

V súčasnosti už existujú okenné systémy, ktoré prispievajú k dosiahnutiu štandardu pasívneho domu. Dôležité je zvoliť kompetentného výrobcu, ktorý dodá okná i dvere s kvalitným izolačným zasklením. Vďaka tomu majú všetky okolité plochy rovnakú povrchovú teplotu. Okno hrá v pasívnom dome významnú rolu z dvoch dôvodov. Znižuje tepelné straty napriek veľkým preskleným plochám a prináša možnosti tepelných ziskov z prenikajúceho slnečného žiarenia. Na dosiahnutie tohto protikladného efektu je potrebné zasklenie, ktorého koeficient prestupu tepla U dosahuje hodnoty nižšie 0,8 W/m²K. Hodnota U starých okien používaných v minulosti presahovala 1,7 W/m²K. Nízke hodnoty koeficientu prestupu tepla možno dosiahnuť kvalitným izolačným zasklením, izolačným rámom okna a odborným, termicky optimalizovaným zabudovaním okna.

Viac sa dočítate na strane 54 – 57

Text: Ing. Zuzana Lipovská
Foto: Internorm, Agáta Urbaniak, Bruno Klomfar, Helmut Poppe

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2009

 

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/tepelny_komfort_zavisi_od_zasklenia/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS