Nábytok z masívu je jedinečným doplnkom interiéru. Vydrží veľa rokov, je trvácny a odolný voči poškodeniu. Nie je však drevo ako drevo. Dreviny z exotických krajín presahujú životnosť nášho dreva často aj o tridsať rokov. Inými praktickým benefitmi sú pevnosť dreva, extrémna hustota, schopnosť odolávať škodcom, plesniam i hubám a ľahká udržateľnosť dreva. A je tu aj stránka estetická. Exotické drevo má atraktívny dizajn, unikátnu kresbu a širokú škálu farieb.

BASRALOCUS dreveny materialSpracovaniu exotického dreva a výrobe nábytku, doplnkov, podláh i solitérnych kusov interiéru sa venuje spoločnosť Eurodrevocomp z Medzilaboriec. Majiteľ spoločnosti Peter Blicha sa práci s drevom venuje tak povediac od mala. Najskôr pomáhal otcovi v jeho firme pri rezbárskych prácach a neskôr si založil svoju vlastnú spoločnosť. Dvadsaťpäť rokov práce s drevom u neho zanechalo jasný odkaz. O dreve a práci s ním hovorí zápalisto a s láskou.


„Drevo je ako človek, každé je iné, má svoje vnútro i svoju povahu. Najnáročnejšie pri práci je odhaliť charakter dreva, tomu prispôsobiť myšlienku spracovania a potom precízne a s citom pracovať. Drevo si vážim rovnako ako každého zákazníka. Preto je spolupráca s klientom u mňa prvoradá. Po tom, ako sa dozviem zákazníkove predstavy, navrhnem, ako by mohol požadovaný kus exteriérového alebo interiérového nábytku či doplnku vyzerať a pustím sa do práce," opisuje svoj postup práce pri tvorbe malých umeleckých diel z dreva Peter Blicha.

 

Čo všetko môže z masívneho dreva vzniknúť? Obmedzenia nie sú žiadne. Originálna, robustná a masívna doska na kuchynskej linke, barový pult, jedálenské sedenie, pracovný stôl, konferenčný stolík, schodisko či unikátna drevená knižnica. Áno, to všetko si môžete predstaviť ako jedinečný solitér vo vašom interiéri alebo ak ste náročný zákazník, možné a vkusné sú aj kompletné nábytkové zostavy podľa vašich požiadaviek.

dreveny stolČo sa týka exteriéru tu má exotické drevo rovnako nezastupiteľné miesto. Vzhľadom na skutočnosť, že odoláva aj nepriaznivým podmienkam, ako je vlhkosť alebo mráz, sú produkty z neho vhodné aj ako exteriérové podlahy, dlažby a obklady v priestoroch wellness miestností, bazénov, sáun, zimných záhrad a záhradných altánkov. Ideálnym doplnkom k nim sú ležadlá, kreslá alebo drevené lavice určené na relax a odpočinok.

dreveny obklad bazena

Neobávajte sa ani náročnej starostlivosti o masívny drevený nábytok. Je takmer bezúdržbový. Majiteľ spoločnosti hovorí: „Nábytok alebo doplnky bývania z exotického dreva sú celoživotnou investíciou. Na základe rozhodnutia klienta nábytok nechávame bez záverečných lakov či olejov, ide o tzv. surovú krásu. V exteriéri toto drevo získava po čase patinu, ktorá jeho krásu ešte zvýrazní. Pre mňa je patina vzácnym a originálnym prejavom starnutia dreva."

 

Bývanie a doplnky do domov a bytov sú tradičným produktom spoločnosti Eurodrevocomp. Ale vždy je možné podľa požiadaviek a dohody dať si urobiť niečo pre vás srdcu blízke a výnimočné. Taký bol aj nedávny dopyt budúcich snúbencov, ktorí túžili po trendových drevených obrúčkach na svadobný obrad.

drevene schody

O akom dreve konkrétne hovoríme? Všetky drevá, z ktorých sa vyrába nábytok, obklady, trámy, podlahy, okná i dvere sú dovážané z južnej Ameriky.


Purple Hearth je drevina unikátna svojou výraznou tmavoružovou až bordovou farbou. Tvrdosť a odolnosť ju predurčuje na využitie pri výrobe podláh, stolov, kuchynských dosiek, ale aj na výnimočné drevené šperky, alebo hudobné nástroje.


Green Hearth je drevo svetlo olivovej farby s tmavšími pruhmi. Je to odroda odolná voči extrémnym poveternostným vplyvom, a rovnako aj odolná proti napadnutiu hmyzom a škodcami. Je vhodná na exteriérové využitie, ale aj do vlhkého prostredia.


Basralocus je drevo vhodné na vyššiu záťaž, odolné voči vode, hubám a termitom. Práve pre svoju pevnosť je určenéna mostové paluby a palubovky, obklady, stavebné konštrukcie, zábradlia, verandy, trámy, podlahové krytiny i námornú architektúru. Dizajn Basralocusu sa vyznačuje veľkým povrchovým leskom.


Tauroniro je drevo žltej, svetlo hnedej až červeno hnedej farby. Je odolné a trvanlivé, so stredným leskom. Vlákno dreva môže byť mierne zvlnené.

TauroniroWalaba, drevo s vysokým obsahom prírodných olejov je predurčené na obkladanie striech, obklady domov, terás a ďalšie využitie v exteriéri. Pri neošetrení dreva chemickou úpravou získava krásnu striebrosivú farbu. Pôvodná farba dreva je v odtieňoch červenej.


Ak si nie ste istí, ktoré drevo je vhodné na aký typ nábytku alebo interiérový doplnok, odborníci zo spoločnosti vám poskytnú všetky dôležité informácie.

 

Viac informácií: eurodrevocomp.sk