toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Návrat k prírode a tradičným materiálom pri izolácii stavieb

 

Rokmi poznané a preverené materiály, ktorých vstupnou surovinou pre výrobu sú drevo, konope, slama prípadne hlina, tvoria najzdravšie a najprirodzenejšie prostredie pre bývanie človeka. Tieto materiály pozitívne vplývajú na zmysly človeka a ovplyvňujú kvalitu vnútornej klímy v našich obydliach.

 

tepore slama izolacie dom

 

Ekologické materiály

 

Pri dnešnom obrovskom rozmachu stavebníctva a bohatej ponuke rôznych umelých materiálov ľudia čoraz viac pociťujú potrebu splynúť s prírodou, vytvoriť si ekologické „hniezdočko“, ktoré by bolo šetrné k prírode, a čo v najväčšej miere obsahovalo prírodné materiály.

 

DREVOVLÁKNITÉ IZOLÁCIE

 

Drevovláknité dosky sa vyrábajú z prírodnej suroviny – smrekového dreva. Preto sa radia do skupiny ekologických izolácií šetrných k životnému prostrediu aj ľudskému zdraviu. Drevovláknité izolácie poznáme ako doskové materiály alebo ako fúkané izolácie. Doskysú plne recyklovateľné, možno ich spätne rozobrať a opätovne použiť.Ponúkajú zdravú mikroklímuvďaka otvorenej difuzivitevodných pár a s tým spojenou reguláciou vlhkosti. Poskytujú dokonalú ochranu proti chladu v zime a zároveň proti prehrievaniu stavby v letných mesiacoch. Vďaka svojej štruktúre a priaznivým akustickým vlastnostiam dobre chránia pred šírením hluku. Vlastnosti drevovláknitých dosiek umožňujú stavať objekty a konštrukcie s minimálnymi energetickými stratami a sú určené na stavbu pasívnych, takmer nulových až plusových domov.

 

tepore drevovlakno

 

Fúkaná drevovláknitá izolácia pozostáva z čistých voľných drevných vlákien a sú vhodné na izolovanie väzníkových konštrukcií. Každé z týchto vlákien má všetky prednosti prírodného dreva: trvanlivosť, stabilitu a veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti ktoré chránia proti prehrievaniu interiéru.

 

Konopné izolácie

 

Konopná izolácia patrí medzi najekologickejšie izolačné materiály. Vyrába sa z rýchlorastúcej jednoročnej rastliny - konope siatej. Tento izolačný materiál je príjemný na dotyk, vonia a má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti.

 

tepore konope

 

HLINENÝ SYSTÉM

 

Hlinená omietka je zdravšou alternatívou voči klasickým sadrovým alebo cementovým omietkam. Jej použitie je vhodné aj do priestorov s vyššou vlhkosťou vzduchu. Miestnosti, kde sa použije hlinená omietka majú konštantnú vzdušnú vlhkosť na úrovni cca 45 % (+/- 5 %), čím je zabezpečená zdravá mikroklíma ovzdušia. V rámci hlineného systému sa využívajú hlinené tehly. Nepálená hlinená tehla je to 100% ekologický produkt, ručne vyrábaný a recyklovateľný.

 

SLAMENÝ SYSTÉM – SLAMENÉ DOMY

 

Domy z dreva a slamy predstavujú veľký potenciál pre výstavbu zelených budov s nulovou uhlíkovou stopou. Znižujú nielen dopyt po energii použitej na výrobu nových materiálov, ale aj spotrebu energie na vykurovanie alebo chladenie budov. Slama má udelený ETA certifikát.
Slamené Ekopanely– sú100 % prírodný, plne recyklovateľný, pevný a paropriepustný stavebný materiál vhodný na trvalé zabudovanie do stavieb.

 

Fúkaná slamená izolácia

 

Fúkaná slama je používaná ako tepelná a zvuková izolácia z certifikovanej BIO slamy bez akýchkoľvek dodatočných prísad. Slamená izolácia je regionálne vyrábaný produkt s jedinečným prístupom výrobcu k ekológií a životnému prostrediu. Je vhodná na výstavbu pasívnych, nulových a plusových domov.

 

OVČIA VLNA

 

Najväčšou prednosťou ovčej vlny sú jej tepelné a akustické vlastnosti, ale aj v schopnosti priestorového čistenia vzduchu. Žiadny iný stavebný materiál nemá takú schopnosť aktívne pôsobiť na priestorovú klímu ako ovčia vlna. Ovčia vlna, ako jediný stavebný materiál preukázateľne neutralizuje škodlivé látky a stará sa tak o aktívny a zdravý vzduch v interiéri. Je jedinečná svojou bezpesticídnou ochranou a výnimočná vďaka ionizačnej ochrane.

 

tepore ovcia vlna1

 

RECYKLOVANÉ IZOLÁCIE

 

Fúkaná celulózová izolácia

 

Je tepelná izolácia z celulózových vlákien, ktorá je vyrobená optimálnou recyklačnou metódou z novinového papiera. Základný materiál pre celulózu je drevo, ktorého vynikajúce vlastnosti sú známe už po tisícročia. Vyznačuje sa extrémne nízkou tepelnou vodivosťou a odolnosťou proti sadaniu aj pri hrubšej izolácii. Celulóza nie je toxická, neobsahuje žiadne nebezpečné látky
alebo prísady a je na dotyk jemná a teplá.

 

Textilné izolácie

 

Textilná izolácia je jednou z najekologickejších izolácií pre životné prostredie, pretože je vyrobená z druhotnej suroviny – použitého textilu. Čoraz väčší objem tohto textilu negatívne pôsobí naživotné prostredie a jeho efektívne využitie začína byť čoraz aktuálnejšou témou. Okrem svojich výborných technických parametrov prinášajú textilné izolácie aj cenovo prístupné a ekologické riešenia pre všetkých, ktorí plánujú zatepľovať.

 

Viac informácií: www.tepore.sk

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby