Zimná záhrada je miesto, ktoré nám poskytuje priame spojenie s prírodou, miesto, kde sme v chladnom období chránení pred nepriaznivým počasím, ale napriek tomu v bezprostrednom kontakte s exteriérom. A priznajme, existuje väčší relax, ako usadiť sa v mäkkom kresle či hojdacej sieti s kvalitnou knihou a pohárom obľúbeného nápoja v ruke?

 

Špecialistom na navrhovanie a konštrukcie zimných záhrad je na slovenskom trhu spoločnosť HPS MONT. Počas 15 rokov vytvorili viac ako tri tisíc jedinečných átrií, zasklených priestorov a zimných záhrad v rodinných domoch, na chatách i chalupách.

HPS Mont

Účel zimnej záhrady

 

Ak ste premýšľali o tom, že by vášmu bývaniu práve zimná záhrada značne zvýšila komfort, premyslite si, na čo všetko chcete tento priestor využívať. Odborník zo spoločnosti HPS MONT, Norbert Kubka radí: „Zvážte účel, na ktorý má záhrada slúžiť, kedy (v akom ročnom období) a ako často ju chcete využívať, čo všetko by ste chceli v priestore mať a či má záhrada slúžiť na nejaký špeciálny účel. Neobávajte sa, ak neviete zodpovedať všetky otázky, na to sme tu my, odborníci z firmy, aby sme vás previedli cestou od vašej predstavy až po kvalitnú a účelnú konštruovanú zimnú záhradu pri vašom dome."

 

Predstava klienta o využití zimnej záhrady, umiestnenie, orientácia a veľkosť sú kľúčové informácie, na základe ktorých profesionáli z tímu HPS MONT vytvoria návrh a potom aj realizáciu stavby.


Architektonické riešenie stavby


Najčastejším konštrukčným riešením zimných záhrad je drevená nosná konštrukcia z lepených hranolov a hliníkových stien s prerušeným tepelným mostom. V súčasnosti sú však veľmi žiadané aj hliníkové konštrukcie, ktoré pôsobia moderne a trendovo. Steny môžu byť posuvné, otváracie, skladacie – harmonikové alebo pevné. Harmonikové dvere umožňujú otvorenie najväčšej plochy, ale pri tomto spôsobe otvárania treba rátať s určitým priestorom na naskladané časti v interiéri. Pri posuvných dverách tento problém odpadá, netreba sa obávať pohybu dverí pri silnejšom vetre, ale veľkosť otvorenia plochy je však menšia.

HPS MONT Zimna zahradaPovrchová úprava drevenej konštrukcie a hliníkových profilov sa dá zladiť farebnými odtieňmi podľa farebnej škály RAL a v prípade náročnejšieho zákazníka možno dodať aj povrchovú úpravu profilov v imitácii dreva. Zastrešenie zimnej záhrady možno realizovať polykarbonátom LEXAN™ Thermoclear™ SolarControl IR, ktorý pozostáva s transparentných dosiek s farebným odtieňom. Dosky Solar Control IR neprepúšťajú značnú časť infračervených lúčov. Napriek tomu priepustnosť viditeľného svetla zostáva vysoká. Táto ochranná vlastnosť znižuje prehriatie zakrytého priestoru počas letných mesiacov. Polykarbonáty Lexan majú obojstranný UV filter, ktorý chráni samotný polykarbonát a aj drevenú konštrukciu, na ktorej je uložený a tým prispieva k dlhej životnosti celej zimnej záhrady. Polykarbonát sa zvrchu prichytáva hliníkovými prítlačnými lištami, ktoré môžu byť tiež vo farbe RAL.

HPS mont zimne zahradyPoužitý systém prichytávania polykarbonátu alebo skla na strešnej konštrukcii sa skladá z niekoľkých typov gumových tesnení a celý systém má vyriešený problém odvodu skondenzovanej vody z krokvy. Týmto systémovým spôsobom prestrešenia maximálne chránime drevenú konštrukciu pred vplyvmi počasia.


Komfort zimnej záhrady


Pri realizácii zimných záhrad je podstatné vetranie. Vhodným rozmiestnením okien a celých otváracích stien sa dá do určitej miery zachovať príjemná klíma, ale len pri miernejšej intenzite slnečného žiarenia. V horúcom lete, na poludnie, je nevyhnutnosť použitia tieniacej techniky najlepšie z exteriéru. Môže ísť o sklá s protislnečnou ochranou, strešné markízy s elektromotorom alebo žalúzie na diaľkové ovládanie.

HPS zimne zahradyZimné záhrady vytvorené drevenou konštrukciou sú pre svoje tepelnoizolačné vlastnosti a veľmi dobrý pomer ceny a kvality najvyhľadávanejším typom zimných záhrad.


Tak čo, už si to viete predstaviť? Pohodlné sedenie, stálozelené rastliny, podložka na jogu alebo ratanový jedálenský stôl so stoličkami a výhľadom na krásnu záhradu za oknami? Alebo ste v snoch zašli ešte o kúsok ďalej a snívate o bublinkovom a vírivom kúpeli priamo pod hviezdami? Všetky vaše predstavy sa dajú splniť.


Viac informácií: hpsmont.sk


Pripravila: Petra Adamcová