Mgr. art. Marek Petrek pochádza z tretej generácie tradičných stolárskych majstrov. Svoju lásku k drevu postupne rozširoval odborným vzdelávaním, štúdiom architektúry a profesionálnymi stážami. Dnes jeho ateliér Petrek Architects patrí medzi vyhľadávané štúdia projektujúce nízkoenergetické a pasívne stavby s ekologickými princípmi.

 

petrek architects lesny dom 1

 

Lesný dom

Jedným z najnovších projektov štúdia je lesné bývanie. O živote v blízkosti prírody sníva každý z nás. Dom s úžitkovou plochou 130 m² na prízemí a 69 m² na poschodí zaujme už pri vstupe. Optická hra s drevenou štruktúrou lamiel priam pozýva do vnútra domu. Paraván pri vstupných dverách dovoľuje priehľady na zeleň a výsadbu, ale zároveň chráni pred priamym pohľadom zvonka. Kruhový otvor na streche umožňuje presvetlenie za iných okolností temnej časti domu. Centrálny priestor obývacej izby a kuchyne vystupuje do záhrady a vďaka preskleniu poskytuje plynulé prepojenie oboch priestorov. Na poschodí sú dve spálne, rodičovský apartmán so šatníkom, kúpeľne a malá terasa.

 

petrek architects lesny dom

 

Energeticky sebestačný dom

Experimentálny nízkoenergetický rodinný dom so zelenou strechou a čiastočným zapustením do svahu optimálne využíva prirodzené svetelné a priestorové danosti pozemku. V návrhu stavby sú zakomponované všetky ekologické riešenia a princípy ETOP Alternative Energy, s. r. o. Dom pozostáva zo spoločnej dennej zóny s kuchyňou a jedálňou, obývacou izbou a vinotékou. Z kuchyne a obývacej izby je priamy východ na terasu. Na rovnakom poschodí sa nachádza spálňa s nádherným výhľadom a ďalšie dve izby. Na poschodí je priestranná galéria, ktorú možno využiť ako izbu alebo pracovňu. Jedinečný dizajn stien vychádza z topografie krajiny, ktorá dom obklopuje. Blízke okolie domu je obklopené súborom spevnených a záhradných plôch.

 

petrek architects energeticky sebestacny dom

 

Rekreačné vily Marina Liptov

Pre tento rezort architektonické štúdio navrhlo komfortné vily v niekoľkých úrovniach svahu nad sebou. Sú riešené prakticky, s priestorom na oddych, rodinu, súkromie, spoločné chvíle s priateľmi. Ponúkajú panoramatický výhľad s celopresklenou dennou časťou, kuchyňu, jedáleň, WC, izby s kúpeľňami, toaletami, sklad a zastrešenú terasu. Základným motívom riešenia rezortu umocneným zelenými bezúdržbovými strechami je mať výhľad a nerušiť vo výhľade ostatných.

 

petrek architects marina liptov

 

Viac informácií: www.petrekarchitects.sk

ZDIEĽAJTE NÁS