Ekologické myslenie a správanie sa ľudí sa prejavuje v ich celkovom spôsobe života a životnom štýle. Zamýšľame sa nad konzumnosťou, preferujeme prírodné produkty, eko produkty alebo produkty, ktorých výroba a spotreba zanecháva čo najmenšiu stopu na životnom prostredí. Jednou z alternatív ekologického správania je aj zvažovanie a realizácia stavby z prírodných materiálov.

 

eko dom 1

 

Ekologická stavba alebo tzv. udržateľná stavba je predovšetkým výstavba obydlia z prírodných materiálov a pri využití obnoviteľných zdrojov energie. Pozitívom takejto stavby je okrem ekologickosti aj menšia finančná náročnosť pri výstavbe, nízka energetická náročnosť pri bývaní a teda celková ekonomická výhodnosť.

 

Už v minulosti sa príbytky stavali z materiálov, ktoré boli dostupné a v blízkosti. Hlina, drevo, kameň i slama boli a sú materiály vhodné na výstavbu domu. A to, že dom je postavený z balíkov slamy neuveríte, kým neuvidíte tzv. okienko pravdy, v ktorom majiteľ priznáva stavebný materiál domu.

 

eko dom 3

 

Prvé domy zo slamy sa začali stavať v USA. Pôvodne slamené kocky, ktoré nevedeli farmári zúžitkovať použili na vystavanie dočasných príbytkov. Postupne zistili, že ak si slamené kocky omietnu a prirobia strechu, domy sú obývateľné celoročne. Tak sa začali stavať slamené domy.

 

Drevené domy sa stavajú vo forme drevených rámových domov alebo klasických zrubov. Podľa zvoleného konštrukčného typu dokážu byť postavené a obývateľné v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Drevo má dobré izolačné schopnosti, reguluje vlhkosť, pohlcuje negatívne látky a vytvára tak zdravé podmienky na bývanie. Má navyše nezameniteľnú vôňu.

 

eko dom 4

 

Drevo, slama, hlina i nepálené hlinené tehly spolu s kombinovanými prírodnými izoláciami a omietkami sa môžu pýšiť výbornými vlastnosťami. Sú nízkoenergetické alebo pasívne, a tak vám postačí oveľa menej energie na ich vykúrenie. V lete dokážu udržať príjemnú klímu aj pri vyšších teplotách.

 

eko dom 2

 

Ďalšie výhody ekologických nízkoenergetických a pasívnych domov sú v zdravotných benefitoch. Vďaka rekuperačným zariadeniam sa prijímaný vzduch zvonka očisťuje od prachu a peľov a automaticky reguluje nadmernú alebo chýbajúcu vlhkosť vzduchu.

 

Stavby, ktoré vám overené a skúsené stavebné spoločnosti a firmy zhotovia, majú všetky potrebné certifikáty bezpečnosti a záruky. Čo sa týka životnosti, dom bude slúžiť nielen vám a vašim potomkom, ale určite aj vašim vnúčatám.

 

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay

ZDIEĽAJTE NÁS