V súvislosti so začínajúcim sa vykurovacím obdobím je vhodné zamyslieť sa nad zvlhčovaním vzduchu v interiéri, kde bývame alebo pracujeme. Počas zimného obdobia a pri používaní vykurovacích systémov klesá optimálna vlhkosť vzduchu až pod 20 %.

 

zvlhčovač izba 2

 

Vhodná vlhkosť v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40 do 50 %. Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest, tie nedokážu dostatočne zachytávať vírusy, baktérie, ale i prach a iné alergény. Telo sa tak musí viac brániť, čo zaťažuje a vyčerpáva imunitný systém organizmu. Okrem dýchacích ciest suchý vzduch negatívne pôsobí na pokožku pier, tváre i sliznicu očí.

 

Výhodou zvlhčovača vzduchu je, že vzduch v miestnosti nielen zvlhčí, ale udržiava ho aj v správnom pomere. Pri výbere konkrétneho prístroja je potrebné zvážiť, kto v domácnosti býva, či potrebujete zvlhčenie krátkodobé alebo pravidelné a či potrebujete súčasne vzduch čistiť alebo len zvlhčovať.

 

zvlhčovač izba 1

 

Parné zvlhčovače vzduchu

 

Tieto prístroje je vhodné umiestniť do prostredia, kde žijú deti, alergici alebo astmatici. Prístroj pracuje na princípe elektrického ohrevu vody na vyššiu teplotu, ktorá zabraňuje množeniu mikroorganizmov v nej, a túto potom prostredníctvom pary uvoľňuje do prostredia. Hygienicky je oproti ostatným druhom zvlhčovačov najúčinnejší a nie je tu nevyhnutná náročná údržba, alebo výmena filtrov. Pri batoľatách a malých deťoch treba kúpu a umiestnenie prístroja dôkladne zvážiť, pretože pri jeho prevrátení hrozí obarenie horúcou vodou.

 

Zvlhčovače s prirodzeným odparovaním vody

 

Bonusom prístrojov s prirodzeným odparovaním vody je ich nízka energetická náročnosť. Vodu odparujú pomaly a postupne. Elektrický pohon zabezpečuje vyparovanie vzdušnej vlhkosti ventilátorom do exteriéru. Súčasťou zvlhčovača môžu byť špeciálne filtre zachytávajúce prach, roztoče a mikroorganizmy. Prístroj je dôležité pravidelne čistiť a zbavovať usadenín, pretože inak sa do vzduchu okrem vlhkosti dostanú aj zdraviu škodlivé látky, plesne a vo vode sa množiace baktérie.

 

zvlhčovač dom

 

Ultrazvukové zvlhčovače

 

Sú zvlhčovačmi pracujúcimi na báze ultrazvukového oscilátora, ktorý vytvára drobné kvapky vody vypudzované do priestory ako jemná hmla. Tá sa pred dopadom na zem rozptýli vo vzduchu. Je takmer nehlučný a má nízku spotrebu energie. Aplikovať do prístroja by sa mala len destilovaná voda alebo mäkká filtrovaná voda. Prístroj je citlivý na zanesenie, preto je vhodné často meniť filtre na čistenie a zmäkčovanie vody. Jeho súčasťou môžu byť ďalšie špeciálne antibakteriálne a ionizačné filtre.

 

Text: Petra Adamcová

Foto: Pixabay