moderna drevostavbaĽahká spracovateľnosť, dobré tepelno-technické vlastnosti a nízka objemová hmotnosť ho predurčujú na stavbu nosných konštrukcií aj päťpodlažných budov.

Nie každému je známe, že drevo má napríklad väčšiu pevnosť v tlaku v smere vlákien ako betón. Drevo má priaznivý pomer nízkej hmotnosti a vysokej pevnosti. Vzhľadom na nižšiu hmotnosť celej stavby umožňuje navrhnúť ľahšiu, a teda aj lacnejšiu základovú dosku. Jeden z mýtov o drevostavbách predpokladá, že tieto stavby neumožňujú šetriť energiu. Opak je však pravdou. Drevo má vďaka svojej buničitej štruktúre vysoký koeficient tepelného odporu, je teda zlým vodičom tepla.


Nerozpoznateľná na prvý pohľad


Skvelé izolačné vlastnosti dreva už stáročia využívajú obyvatelia oblastí, kde ani v lete priemerné teploty nepresahujú 15 °C. V našich klimatických podmienkach vieme tieto vlastnosti dreva kombinovať s vlastnosťami najmä prírodných izolačných materiálov – minerálnej vlny, ovčieho rúna či drevovláknitej dosky. Ich vhodnou kombináciou v konštrukciách obvodového plášťa stavieb dosahujeme nadštandardne kvalitnú izoláciu interiéru pred horúčavami aj pred mrazom.

Mnohí si myslia, že drevostavbu spoznajú na prvý pohľad. Nemusí to tak byť vždy. Vonkajšia podoba domu závisí od použitého vonkajšieho materiálu a často nesúvisí s drevostavbou. Na vonkajšiu stranu dreveného skeletu sa používajú omietky, fasádne dosky či obklady. Takýto dom môže stáť na akomkoľvek mieste, vzhľadom k okolitej zástavbe.

Viac sa dočítate na strane 128 – 129

Text: Ing. Peter Gregor
Foto: Drevstav Slovakia


{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/moderna_drevostavba/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS