Zapojené spotrebiče v zásuvkách, aj keď ich dlhodobo nepoužívame. Klasické žiarovky, na miestach, kde nesvietime často. Zamrazená chladnička a dlho otvorené dvere v mraziacom priestore. Aj to sú najčastejšie chyby, ktoré robíme popri bežných činnostiach a prevádzke v našich domácnostiach, a ktoré nás za rok môžu pripraviť aj o desiatky Eur. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame tipy, ktoré sú prirodzené, jednoducho zrealizovateľné, a napriek tomu dokážu ušetriť elektrickú energiu, financie i životné prostredie.

 

uspora energie okno domace spotrebice

 

Vpustite do svojich obydlí prirodzené svetlo

Odhrňte závesy a záclony a nechajte dovnútra svietiť slnko! Používanie prirodzeného svetla, kedykoľvek je to možné, namiesto spoliehania sa na umelé osvetlenie môže výrazne znížiť množstvo elektriny, ktoré spotrebujete počas dňa. To isté platí, či už pracujete v kancelárii alebo trávite dni vo svojom dome. Vystavenie sa prirodzenému svetlu a slnku navyše dodáva organizmu endorfíny a pocit šťastia. Pokúste sa usporiadať svoj pracovný priestor tak, aby na váš stôl prenikalo prirodzené svetlo. Pokiaľ je to možné, nechajte stropné svetlá vypnuté. Ak potrebujete ďalšie osvetlenie, použite stolnú lampu s nízkym výkonom. Závesy, žalúzie alebo rolety voľte v svetlom odtieni. Umožňujú tak aj pri potrebe súkromia priechod svetla.

 

uspora energie okno prirodzene svetlo

 

Odpojte nepoužívané spotrebiče z elektrickej siete

Vedeli ste, že pripojené spotrebiče stále spotrebúvajú energiu, aj keď sú vypnuté? Dokonca aj taký malý spotrebič, ako je kanvica na kávu, spotrebováva energiu vždy, keď zostane pripojený k elektrickej sieti, aj dlho potom, čo bola uvarená voda na poslednú šálku kávy. Výborným pomocníkom na vypínanie viacerých zásuviek je elektrická rozvodka s vypínačom. Skontrolujte teda všetky nepoužívané spotrebiče a elektro zariadenia, napríklad rádiá, prehrávače, mlynčeky na kávu, nabíjačky telefónov, kuchynské spotrebiče a podobne, a tie ktoré dlhodobo nepoužívate, vypojte zo siete.

Úsporné žiarovky

Vymeňte bežné žiarovky za úsporné LED žiarovky. Sú energeticky efektívnejšie a vydržia niekoľkokrát dlhšie ako klasické žiarovky. LED-ky sú síce drahšie, ale šetrnejšie k životnému prostrediu, neobsahujú ortuť a dôležitá je spomínaná dlhšia životnosť.

 

uspora energie okno prirodzene svetlo

 

Spotrebiče šetriace energiu

Pri výrobe spotrebičov pred rokmi nebolo šetrenie energiou až takou prioritou, akou je dnes. Novšie modely sú navrhnuté tak, aby šetrili energiu, znižovali náklady na domácnosť, a tiež znižovali uhlíkovú stopu. Ak máte staršiu chladničku, elektrický sporák a rúru, umývačku riadu, práčku so sušičkou alebo iný veľký spotrebič, pozrite sa na ich energetickú spotrebu a vyrátajte si, či by sa vám neoplatil nový spotrebič, a za ako dlho by sa vám začali financie, ktoré ste investovali, vracať.

Všeobecné pravidlá

Ľudia, ktorí dbajú na životné prostredie, i úspory energií ako také, odporúčajú zopár trikov, ktoré mnohí bežne nerobíme, pretože si tieto veci neuvedomujeme. Napríklad umývačku riadku a pračku zapínajte až vtedy, keď je plná. Pri spotrebičoch, ktoré to umožňujú, využívajte úsporné programy umývania, prania alebo iných aktivít.

Pri pečení alebo grilovaní neotvárajte rúru, pretože dochádza k zbytočnému úniku tepla. Využívajte pri varení na elektrickom sporáku, pečení, a tiež pri žehlení zostatkové teplo, ktoré spotrebič vydáva aj po jeho vypnutí.

Pred otvorením chladničky či mrazničky si premyslite, čo chcete z nej vybrať. Nestojte pri otvorených dverách a nesnívajte, chladnička nie je televízia. Ak chladnička nemá automatický odmrazovací systém, pravidelne ju kontrolujte a odmrazujte. Skontrolujte tesnenie a doliehanie jej dverí.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS