novy trend rezidencneho byvaniaCeny energií neustále rastú, ochrana životného prostredia sa dostáva čoraz viac do povedomia ľudí, zelené technológie a materiály sa používajú oveľa častejšie. To sú základné momenty, ktoré menia trh. Okrem toho, podľa novelizovanej smernice EÚ o energetickej hospodárnosti budov - EPBD II - by sa od roku 2020 mali stavať už len pasívne domy.

Ľudia sa snažia znižovať spotrebu energie prostredníctvom novodobých technologických zariadení, ktoré umožňujú kontrolu a plánovanie spotreby, ale aj voľbou vhodného bývania. Najvýznamnejšiu úsporu prevádzkových nákladov prináša práve dom alebo byt v energetickej triede A. V porovnaní s bežnými budovami, energeticky úsporné stavby spotrebujú až šesťkrát menej energie na vykurovanie než bežné budovy.

 

Výhodou je energeticky úsporná výstavba už dnes

V súčasnosti sú v Čechách a už i na Slovensku desiatky pasívnych domov. Ešte viac je tých, ktoré spĺňajú nízkoenergetický štandard. V zahraničí sú ešte oveľa ďalej. Investori stavajú podľa princípov udržateľnosti a pre novovzniknuté budovy požadujú medzinárodné zelené certifikáty. Už aj spôsob výstavby rezidenčných budov sa na Slovensku a v Čechách dramaticky zmenil. Developeri, ktorí už dlhšie stavajú bytové domy v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde pri cenovo prijateľných zvýšených nákladoch oproti bežnej výstavbe, môžu z vlastných skúseností potvrdiť, že klient, ktorý správne využíva byt, dosahuje spotrebu energie zodpovedajúcu energetickému návrhu budovy. Vo výhode pred konkurenciou sú jednoducho tí developeri, stavebné firmy, projektanti i dodávatelia stavebného materiálu a stavebných prvkov, ktorí sú na zmeny v legislatíve pripravení a majú už skúsenosti s realizovaním nízkoenergetických a pasívnych objektov v akomkoľvek rozsahu.

Všetko závisí od investora

Požadovanú energetickú náročnosť pre nízkoenergetické a pasívne budovy spĺňajú murované aj drevené konštrukcie. Murované ponúkajú výhodu lepšej tepelnej stability a kvalitnejšie zvukovo-izolačné vlastnosti, drevené majú bezkonkurenčnú environmentálnu výhodu nižšej uhlíkovej stopy. Voľba konštrukcie i technického zázemia je predovšetkým záležitosťou preferencií investora. Stavebný materiál musí spĺňať najmä požiadavky na únosnosť a tepelno-technické parametre vzhľadom na hrúbku stien, pretože úžitková plocha domu je v súčasnosti mimoriadne cenná. Preto sa oplatí materiály kombinovať a použiť štíhlu nosnú konštrukciu a výborný izolačný materiál a udržať pritom hrúbku steny napríklad do 45 cm. Použité moderné technológie veľkoplošného vykurovania, nadštandardné tepelné izolácie, ako aj využitie geotermálnych vrtov a využívanie slnečnej energie môžu podstatne znížiť náklady na kúrenie a chladenie oproti klasickým budovám. Domy zo 70. a 80. rokov minulého storočia potrebujú ročne viac ako 200 kWh tepla na m2, nízkoenergetické stavby 50 kWh a nové energeticky pasívne domy len 15 kWh. Domy sa dajú stavať a správne využívať aj so spotrebou pod 10 kWh/m2/rok, alebo ako nulové či dokonca plusové. Vzhľadom na vysoké ceny špeciálnych materiálov je to v bytovej výstavbe zatiaľ ekonomicky neefektívne.


TEXT: Ivona Partmanová
FOTO: archiv developerov

Viac sa dočítate na stranách 20-23

Tento článok vyšiel v publikácii EKObývanie/bydlení 2013


{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/novy_trend_rezidencneho_byvania/galeria{/ppgallery}

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS