Životné prostredie, jeho kvalita a ochrana patria medzi aktuálne témy pre rok 2019. Najmä generácia mileniálov si uvedomuje potrebu ochrany našej planéty a čoraz častejšie volá po významných ekologických činoch, ktoré uchránia našu Zem pre budúce generácie. Medzi ne patrí aj zákaz jednorazových plastov či prechod z tlačených letákov na ich on-line formu.

 

 

Generácia mileniálov, teda ľudí narodených v rokoch 1980 – 2010 často kladie súčasné problémy so životným prostredím za vinu generácii baby boomerov (narodení v rokoch 1946 – 1964). Sú presvedčení, že na rozdiel od svojich rodičov sa viac zaujímajú o našu planétu, udržateľnosť prírodných zdrojov a ich ochranu. Vyzývajú k boju s odpadom a riešenie nevidia v  recyklácii, ale v znížení jeho tvorby. Z už vyprodukovaného odpadu sa snažia vytvoriť nové produkty, odevy a obuv.

 

zelen ekologicky pristup spravna recyklacia ekobyvanie

 

Naše najčastejšie prehrešky voči životnému prostrediu

1. Plasty

Keď bol v 19. storočí vynájdený plast, nikto nečakal, akú ekologickú katastrofu raz tento objav spôsobí. Odolnosť tohto materiálu sa pomaly, ale isto stáva naším prekliatím. Našťastie si to začíname uvedomovať a vytvára sa čoraz viac iniciatív na zníženie množstva plastov a návrat k iným druhom materiálov. Najnovšie Slovensko oznámilo zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh od 1. 1. 2021. Zákaz sa bude týkať plastových tanierov, príborov, miešadiel na nápoje, slamiek, paličiek do balónov, vatových tyčiniek do uší, nádob na potraviny vyrobených z expandovaného polystyrénu, nápojových obalov a pohárov z expandovaného polystyrénu.

 

 

 

2. Výrub stromov

Stromy sú našimi pľúcami – len vďaka nim máme čo dýchať. Dlhodobým odlesňovaním spôsobujeme nielen ničenie ovzdušia, ale aj eróziu pôdy. Jedným zo spôsobov, ako je možné pomôcť, je znížiť množstvo spotrebovaného papiera. Každý môže začať priamo od seba – stačí namiesto tlačených ponukových letákov využívať online aplikáciu, ktorá vám dokonca poskytne aktuálnejšie informácie na jednom mieste. Prejdite na Kimbinobuďte ekologickejší. Vďaka Kimbinu budete mať obchody vždy vo vrecku. Okrem aktuálneho letáku vášho obľúbeného obchodu, či už je to Lidl, Tesco, Kaufland alebo iný, máte na jednom mieste ponuky množstva ďalších predajných sietí. S Kimbinom vám viac neunikne žiadna zľava.

 

 

 

3. Odpad, kam sa pozrieme

Človek vyprodukuje množstvo odpadu, ktorý často, žiaľ, nie je kam dať. A tak končí na nelegálnych skládkach uprostred lesov, kde špatí okolie a zároveň kontaminuje vodu a pôdu. Tu môže pomôcť každý. Nestačí len prestať vyvážať odpad tam, kde nemá čo hľadať. Zároveň treba upratať ten, ktorý tam už niekto navozil. Pridajte sa k užitočnej výzve „trashtag challenge“, ktorá sa šíri internetom. Odfoťte znečistené miesto, vyhrňte si rukávy, odpad pozbierajte a následne urobte fotografiu po dobre odvedenej práci. Poďakuje sa vám ako vaše okolie, tak aj príroda. A navyše, budete mať zo seba skvelý pocit.

 

 

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS