Zrekonštruovaný starožitný nábytok – umenie, ktoré sa musí zachovať, zozbierať a obnovovať. Čo je najdôležitejšie, hodnotu nadobúda až vtedy, ak ho človek vie skutočne oceniť. Moorthyho dielňa, ktorú prevádzkuje mladý pár Moorthy a jeho manželka Jacinta sa nachádza v tichej uličke v bardejskej štvrti Tardeo a je rovnako neoficiálna, ako je známa. Patrí k najuznávanejším obchodom so starožitnosťami v Bombaji už viac ako štyri desaťročia.restaurovanie nabytku

Vstúpiť do obchodu znamená opustiť rušnú metropolu a vstúpiť do sveta, v ktorom nájdete starožitnostiod nábytku, až po malé objet d'art vyrastajúce v labyrinte, ktorý akoby preklenul históriu sveta. Objavíte v ňom starožitný nábytok, ktorý obsahuje ikonické návrhy od LeCorbusier a Pierre Jeanneret.

 

Moorthyovci sa vyčlenili ako jedny z mála špecializovaných reštaurátorov starožitného nábytku v krajine. Pár nedávno predstavil Pooranawalla, platformu, ktorá predáva všetky druhy historických a starožitných kúskov. Každý kúsok je okamihom v histórii, rešpektovaný a kvalitne zachovaný.

Stolicky LeCorbusier

Stoličky LeCorbusier za stolom z teakového dreva v tvare klavíra.

foto2

Francúzsky cestovný kufor z mahagónu z koloniálnej éry.

foto3

Reštaurovanie je umenie, ktoré sa Moorthy naučil predovšetkým prostredníctvom skúseností. Keď bol mladší, sledoval tesárov pri práci vo svojom dome a ako čas plynul, bol schopný aplikovať tieto princípy na obnovovanie starožitností.

foto4Človek verí v to, že prinavráti kus života do svojej bývalej slávy, aby pôvodný predmet vyzeral ako úplne nový. Potom sú ľudia, ktorých nazývame „zberateľmi jadra“ - ľudia, ktorí si skutočne vychutnávajú každú škvrnu a prasklinu a tvrdia, že to patrí k príbehu a k veku diela. Tretia kategória - do ktorej patrí Moorthy - verí v rovnováhu medzi týmito dvoma teóriami.

foto5

Pripravila: Petra Laclavíková

ZDIEĽAJTE NÁS