Hlavný dôvod, prečo si záhradkári založia skleník, je takmer celoročný prísun vlastnej zeleniny a byliniek. Pestovanie si síce vyžaduje starostlivosť, ale odmenou vám budú domáce, zdravé a v tej najvyššej bio kvalite vlastnoručne vypestované paradajky, uhorky či šalát.

 

Aké výhody vám pestovanie v skleníku prinesie?

 

Zabezpečíte si vlastnú úrodu

Predstavte si, že ak potrebujete šalát, paradajky, čerstvú bazalku alebo rozmarín, nemusíte chodiť do obchodu. Stačí iba vyjsť na záhradu a v skleníku si natrhať vlastnú úrodu. Netýka sa to iba hlavnej sezóny, pretože skleník vytvára vhodné podmienky na takmer celoročné pestovanie. Vaša pestovateľská sezóna môže začať skôr a skončiť oveľa neskôr. Prerušiť vám ju v môže iba silnejší mráz.

 

Úspešné pestovanie si samozrejme vyžaduje správne umiestnenie a typ skleníka. Okrem toho treba dbať aj na kvalitnú pôdu, bez ktorej to rozhodne nepôjde podľa vašich predstáv. Aj preto by ste mali používať kvalitné NPK hnojivo, ktoré nebude pôdu zbytočne zasoľovať.

 

Výkyvy počasia vás nezaskočia

Počasie významným spôsobom ovplyvňuje kvalitu aj množstvo úrody. V skleníku sú však rastliny ochránené ako pred neželanými dopadmi počasia, tak pred návštevníkmi v podobe škodcov.

Do skleníka sa nedostanú, takže vaša úroda zeleniny má väčšiu šancu dozrieť. Pred čím ju však skleník celkom neochráni, je burina. S tou si však poradia spoľahlivé herbicídy.

 

1 shutterstock 150354269

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

 

Oddýchnete si a načerpáte nové sily

Práca v záhrade nemusí byť práca, ale skôr relax. Okrem toho, že budete tráviť čas vonku, zabudnete na stres a zhon bežných dní a načerpáte najmä psychické sily. Väčšina záhradkárov by zrejme potvrdila, že príroda, aj keď v skleníku, vám dodá množstvo pozitívnej energie. A popritom si dokážete vypestovať chutné plodiny.

Skúsiť môžete aj menej tradičné alebo exotické rastliny. Čím väčšia výzva, tým budete spokojnejší, ak sa dostaví úspech. Pred zozbieraním plodov vášho snaženia je však potrebná starostlivosť o pôdu aj samotné rastliny. Ak vás trhanie buriny neupokojuje, pomôžu vám herbicídy.

 

Skleník nie je iba na zeleninu

V skleníku sa najčastejšie pestuje zelenina, ale možnosti jeho využitia sú širšie. Je vhodný aj na pestovanie kvetov, sadeníc či exotických rastlín. Môžete si tak plniť sny a vypestovať si citrusy alebo sa venovať kaktusom. Rôzne rastliny si však vyžadujú rôzne podmienky a starostlivosť. NPK hnojivo vyberajte podľa toho, aké rastliny v skleníku pestujete.

 

2 shutterstock 1731814201

Zdroj obrázka: Dragana Gordic / Shutterstock.com

 

Umiestnenie skleníka

Miesto na nový skleník vyberajte tak, aby mal dostatok slnka. Ideálne umiestnenie je na stanovisku, na ktoré dopadajú slnečné lúče od rána až do večera. Ak také miesto nemáte, umiestnite ho tak, aby naň svietilo slnko aspoň dopoludnia. Priame slnečné žiarenie je pre skleník dôležité. Cez noc sa v ňom vyzráža vlhkosť, a pokiaľ sa ráno nevyparí, hrozí vznik plesní.

Čo sa týka orientácie na svetové strany, na dlhšiu časť by malo dopadať slnečné žiarenia čo najdlhší čas. Cez dlhšiu stranu by tak malo slnko prechádzať celý deň zo západu na východ. Zabudnúť nesmiete ani na vetranie, pričom vetracie otvory by mali byť na streche aj na bočných stenách, vetranie je možné aj cez dvere. Skleník stačí zatvárať iba po západe slnka. Výnimkou sú horúce noci, kedy teploty dosahujú viac ako 20 °C. V takom prípade ho zatvárať nemusíte.

Vyskúšajte, aké jednoduché to so skleníkom je.

 

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS