Už niekoľko dní nás tešia príjemné jarné teploty a čoraz častejšie vykukujúce slnko. Práve teraz je ten správny čas na jarnú očistu záhrady, úpravu stromov a trávnikov, aby sme si mohli čo najskôr vychutnávať pobyt uprostred zdravej zelene v krásnej prírode.

 

jar zahrada marec ocista trava kry stromy hriadky 1

 

V domácnosti sa odporúča začať upratovať od vrchných častí miestností a stropu, v záhrade by sme mali začať od zeme. Trávniky zbavte nánosov starých rastlín, konárov, odpadkov a udupanej zeminy. Prevzdušnite trávnik vertikutátorom, ktorý ak nevlastníte, je možné prenajať si ho alebo zapožičať. Prístroj funguje tak, že naruší vrchnú vrstvu pôdy v trávniku, odstráni buriny, mach, starú a odumretú trávu. Uvoľní tak priestor pre zakorenenie nových tráv, prevzdušní porast a umožní lepší prívod vody a hnojiva. Po prevzdušnení je potrebné holé a riedke miesta podsiať a zaliať.

 

jar zahrada marec ocista trava kry stromy hriadky 2

 

Ak máte okrem trávnika aj záhony na pestovanie zeleniny a ovocia, tu je nevyhnutná rovnaká očista, odstránenie suchých vetiev, rastlín, ktoré počas zimy v pôde vyhnali, a pôdu je potrebné prekypriť. Existujú zástancovia i odporcovia klasického rýľovania v zmysle obracania pôdy. Ak patríte medzi odporcov, tak odborníci radia, že stačí pôdu pokopať motykou alebo prerýľovať len zľahka, napríklad vidlami. Ak je však vaša pôda hutná, udupaná a ílovitá, rýľovanie by ste na jar určite nemali vynechať.

V teplejších oblastiach môžeme už počas marca, v chladnejších oblastiach v apríli do pripravených hriadok siať hrášok, mrkvu, reďkovku, petržlen a šalotku. Priesady paradajok, papriky, tekvice alebo cukety do pôdy sadíme až po úplnom odoznení nočných mrazov, vo všeobecnosti je väčšina priesad odolná od teploty +12 až 15°C.

 

jar zahrada marec ocista trava kry stromy hriadky 4

 

Kvetinové záhony trvaliek je dobré očistiť od burín a starých rastlín. Predpestované kvety si môžete do hriadok aj doplniť, ale stále dbajte na to, aby už nočné mrazy práve vykvitnuté čerstvé kvety nezranili.

Postup očisty záhrady pokračuje pri drevinách, kríkoch a stromčekoch. Zbavíme ich starších, vyschnutých a poškodených vetiev a konárov. Je vhodný čas na zastrihávanie a presvetlenie malín a černíc. Môžeme zasadiť aj nové kríky a staršie zbavíme starých výhonkov. Ak vám dochádzajú staré ovocné stromy, jar je vhodný čas na zasadenie nových ovocných drevín. Vždy treba zvážiť polohu konkrétnej dreviny, jej požiadavky, potreby a veľkosť vzrastu v dospelosti. Staršie ovocné stromy do chvíle, kým nezačnú kvitnúť je dobré každoročne zastrihnúť a presvetliť. Každý ovocný strom však vyžaduje iné zastrihnutie, ktoré je treba si buď naštudovať, alebo pozvať do svojej záhrady odborníka, ktorý túto prácu profesionálne vykoná.

 

jar zahrada marec ocista trava kry stromy hriadky 3

 

Základom peknej zelene, zdravého rastu rastlín, zeleniny i ovocia i kvetov je správna dávka živín v pôde. Či už jej pomôžete prírodným hnojením od poľnohospodárskych zvierat alebo zmesami hnojív z obchodu, výber je na vás. Želáme vám krásnu jar v záhrade.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS