f logo RGB Hex Blue 512 shophladat

           E-shop

 

 

 

Pomôžme hmyzu, mnohonásobne sa nám za to v záhrade odvďačí

Divé včely, lienky, motýle i ucholaci - to všetko sú jedince patriace do kategórie užitočného hmyzu. Opeľujú rastliny v záhrade a starajú sa o likvidáciu škodcov bez toho, aby ste museli využiť chemické postreky.

 

Dnešné záhrady už vyzerajú trochu inak ako kedysi. Sú krásne, starostlivo naprojektované a moderne upravené. Z praktického hľadiska sa môžu živé ploty nahradiť kovovými, betónovými alebo inými ozdobnými priečkami, zväčša sa kúri plynovými kotlami, tak súčasťou záhrady nemusí byť kopa napílených drevených polienok, slama pre domáce zvieratá a podobne.

 

hmyzi dom obydlie

 

Z tohto dôvodu bude prospešné, ak si v záhrade pripravíme hotel pre užitočný hmyz. Nemusí byť kupovaný, ani obrovský. Veľmi ľahko ho vytvorí každý záhradkár aj sám. Pokiaľ máte menšiu záhradu, bude stačiť domček z drevenej škatule, ale ak si trúfate aj na veľký domček vo výške dospelej osoby, tu je zopár rád a návodov, ako postupovať.

 

hmyzi dom celok

Pri väčšom domčeku je základom vytvorenie viacerých poschodí z tehál, dreva a drevených dosiek. Materiály sa navzájom striedajú, čím je stavba rôznorodejšia, tým lepšie. Medzery medzi tehlami a drevom sa vypĺňajú slamou, machom, kartónom, vetvami stromov, kamienkami a inými prírodnými materiálmi. Zadnú a prednú stranu domčeka je možné upevniť pletivom.

 

hmyzi dom detail

Ak ste sa rozhodli pre menší domček, postup na jeho vytvorenie a výplň je rovnaký, avšak ako základ stavby použite drevenú prepravku, veľký kamenný kvetináč, prípadne inú nádobu používanú predtým v kuchyni alebo záhrade.

 

hmyzi dom maly 2

Ideálne miesto pre hmyzí hotel je v časti záhrady napríklad pod stromami, alebo pri plote, kde je chránený pred veľkým dažďom a vetrom, super kombinácia je, ak je ho časť na priamom slnku a časť v tieni. Menší domček je možné aj zavesiť alebo umiestniť na kameň či iné vyvýšené miesto.

 

Text: Petra Adamcová

Foto: unspash.com

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby