Najväčším lídrom v Európe s najvyšším počtom solárnych panelov, ktorý využíva potenciál svojej rozlohy je Nemecko. Na potenciál Slovenska vo využití solárnych panelov sme sa opýtali Petra Uhlíka, konateľa spoločnosti SOLARNY DOM s.r.o., ktorá na náš trh prináša kompletné služby v oblasti solárnych systémov.

 

obr3

 

O ktoré typy solárnych panelov je na Slovensku najväčší záujem?
Najčastejšie sa používajú elektrárne typu ONGRID. Tento typ elektrárne vyrába počas slnečného svitu elektrickú energiu ktorá sa následne použije na spotrebiče v domácnosti. Tento typ elektrárne má pri správnom navrhnutí a využívaní najrýchlejšiu návratnosť. Aktuálne menej používaný systém je HYBRID – toto zariadenie má batériové úložisko, čiže si cez deň vieme odložiť energiu aj na neskoršie použitie nespornou výhodou je zároveň BACK UP riešenie – záloha energie aj počasvýpadku el. energie. Posledný typ je najjednoduchší – jedná sa o OHREV TUV.

Hanwha Q CELLS Q.PEAK DUO G5 monolith RGB

Aké sú v súčasnosti požiadavky klientov?
Najčastejšou požiadavkou zákazníkov je mať víziu do budúcna a rozšíriť systém. Ešte začiatkom minulého roka to bolo veľkým problémom, ale od polovice roka 2019 sú k dispozícii meniče HUAWEI. Pri prvotnej inštalácii je nainštalovaný ako ON­GRID, ktorý však má veľkú hardvérovú výbavu – battery ready a možnosť rozšírenia FV poľa. Napríklad na model SUN2000 3,68 KTL je možné pripojiť panely o výkone od 2000Wp do 4990Wp, takže zákazník si svoju prvot­nú inštaláciu vie zväčšiť až na 2,5 násobok bez nutnosti výmeny meniča. K tomu je aj možnosť plug and play inštalácie batérie.

 

Oplatí sa solárne panely inštalovať na severe Slovenska napr. na Liptove?
Nominálny výkon je parameter panelu pri osvite 1000W/m2. Slovensko má osvit na úrovni 1000-1250W/m2. Takže sa dá povedať, že „výkon“ slnka je dostatočný. Samozrejme vždy záleží na sklone panelov a ich orientácii voči svetovým stranám. Pre vyššie položené oblasti je výhodou nižšia teplota – FV panel má vyššiu účinnosť pri nižších teplotách.

 

Aké kombinácie iných zdrojov sa spolu so solárnym systémom používajú v praxi? A čo odporúčate vy?
Najpoužívanejším riešením je klimatizácia – ktorá sa používa najviac vtedy ak je dostatočný osvit, a tak si vieme vyrobiť dostatok el. energie na chladenie. Optimálne riešenie je kombinácia fotovoltiky a tepelného čerpadla. V tomto prípade je naj­vhodnejšie ak sa využíva aj chladenie pomocou tepelného čerpadla.

 

Je v súčasnosti viac domov alebo bytových domov so solárnymi panelmi?
Od 12/2014 bol STOP stav na pripájanie zdrojov pre komerčné objekty. Takže v rokoch 2015-2018 sa inštalovali len ma­lé systémy pre domácnosti. Od 1.1.2019 sa zmenila legislatíva a tým pádom sme znova začali inštalovať aj komerčne ob­jekty (spoločenstvá vlastníkov bytov, priemyselné objekty a podobne.)

 

logo

 

ZDIEĽAJTE NÁS