Triedenie odpadu je dnes už samozrejmosťou pre každého z nás. Napriek tomu je dobré pripomenúť si, ako a prečo by sme mali separovať, a čo všetko vďaka separovaniu urobíme pre seba i životné prostredie.

 

odpad nádoby 1

 

Na úvod teda len malé pripomenutie. Papier a papierový odpad patrí do odpadových nádob označených modrou farbou. Patria doň reklamné letáky, noviny, knihy, časopisy, kartóny i lepenka. Spinky, ktoré zopínajú zošity alebo časopisy treba odstrániť. Do nádoby nepatria obaly z vajíčok, použité obrúsky, servítky, mastné papiere ani papierové plienky.

 

Plastového odpadu vyprodukuje každá domácnosť kvantá. Do žltého kontajnera vkladajte všetky nádoby a obaly z kozmetiky, potravín, vrecká, tašky i fólie. Všetky plasty by mali do odpadu putovať vypláchnuté a vysušené, naviac zdeformované stlačením alebo zošliapaním. Do plastov nepatria nádoby z chemikálií, znečistené plasty od farieb a hliny, guma a podlahová krytina.

 

odpad plasty

 

Zelená nádoba určená na sklo je vhodná na separovanie sklenených a farebných vypláchnutých fliaš a pohárov, zaváraninových nádob a tabuľové sklo. Nepatria sem zrkadlá, keramika, žiarovky ani žiarivky. Do kovového odpadu sa dávajú konzervy, plechovky z nápojov, alobal i hliníkové viečka z jogurtov. Tetrapakový odpad pojme vypláchnuté obaly z džúsov, mlieka, smotany i iných nápojov.  

 

odpad žiarovky

 

Vedeli ste, že poctivým separovaním odpadu môžu skládky a spaľovne znížiť množstvo odpadov až o 31 %?

 

Okrem zníženia množstva odpadu ako takého mu dávame separovaním druhú šancu na ďalšie využitie. Šetríme tak životné prostredie a prírodné zdroje. Recykláciou papierového odpadu vznikajú papierové a darčekové tašky, puzzle, toaletný papier, obrúsky i kuchynské utierky. Plasty sa v triedičke odpadu ďalej separujú až na 18 ďalších kategórií. Z klasických pet fliaš sa vyrábajú napríklad obľúbené fleecové bundy. Z recyklovaného plastu je tiež možné vyrobiť nábytky, koberce, náradie, pomôcky do záhrady i hračky. Dosky na stavebné účely, obaly na vajíčka, potraviny i kancelársky papier je možné vyrobiť z recyklovaných tetrapakových nádob.

 

odpad skládka

 

 

Na záver už len pár zaujímavých informácií súviaciacich so separovaním a recykláciou odpadu:

 

  • každý Slovák vyprodukuje ročne viac ako 380 kg komunálneho odpadu
  • až 70% odpadu v SR končí na skládkach a v spaľovniach
  • zákonnú povinnosť recyklovať odpad na Slovensku majú spoločnosti i jednotlivci
  • za odvoz a spracovanie komunálneho odpadu platí každá osoba v SR v priemere 25 Eur ročne
  • recyklovať sklo a hliník je možné takmer donekonečna
  • ak vkladáme do plastových kontajnerov stlačené PET fľaše, vojde sa ich tam o 75 % viac ako nedeformovaných

 

Správnym separovaním odpadu, kompostovaním a neplytvaním, dokážeme dnes nelichotivé číslo v produkcii odpadu i percento separovaného odpadu zmeniť k lepšiemu. Ďalšou métou pre životné prostredie je aplikácia zero waste systému do nášho každodenného života. Ale o tom až v niektorom z ďalších článkov.


Text: Petra Adamcová

Foto: Pixabay, Unsplash

ZDIEĽAJTE NÁS