Stromy, jedna z najdôležitejších súčastí nášho ekosystému. Prostredníctvom fotosyntézy vytvárajú kyslík a ihličnany uvoľňovaním antibakteriálnych látok napomáhajú vzduch zbaviť škodlivín.

 

 

strom uvod 2 XL

 

Sú prirodzeným útočiskom pre mnohé druhy hmyzu a zvierat. Do hniezd umiestnených v korunách stromov kladú vajíčka vtáky a tu začínajú svoj život. Sú tu v bezpečí pred inými predátormi, učia sa lietať i hľadať potravu.

strom vtak

 

V dutinách stromov majú svoje príbytky veveričky i netopiere, na listoch je možné sledovať húsenice, motýle i pavúky.. Menšie hlodavce, dážďovky a drobný lezúci hmyz sa rád ukrýva pri koreňoch stromu a vyhĺbených dierach v jeho bezprostrednej blízkosti. Okrem útočiska sú stromy pre v prírode žijúce zvieratá aj prirodzenou potravou. Bezprostredne na stromoch i v ich blízkosti rastú machy a lišajníky. Niektoré druhy tráv, bylín a kríkov stromy vyhľadávajú pre jeho schopnosť zatienenia, ochranu pred škodcami a podobne. A to sa v prírode deje úplne spontánne a bez zásahu človeka.

strom mach

 

 

A to nie sme s výpočtom pozitívnych účinkov stromov vôbec na konci. Stromy dokážu chrániť pôdu pred eróziou, záplavami, regulujú teplotné rozdiely, sú prospešné pre pôdny systém. Podstatná je aj estetická funkcia stromu. V mestskom prostredí dokáže aj zopár stromov zlepšiť celkový vzhľad ulice či sídliska. O atraktivite lesa plného stromov sa asi netreba podrobne rozpisovať.

strom les

 

Ľudia a stromy majú k sebe špeciálne puto. Niekto načerpáva energiu zo stromového objatia, deti si v korunách stromov stavajú domčeky i vešajú hojdacie siete, zamilované páry sa pod čerešňou bozkávajú Strom je výnimočný prvok nášho ekosystému. Na záver si preto požičiam slová známeho ekológa, ktorý povedal: "Správajme sa k stromom citlivo a s úctou, pretože vyrezať strom trvá niekoľko minút, nový strom však vyrastie za niekoľko desaťročí."

Text: Petra Adamcová

Foto: Pixabay

ZDIEĽAJTE NÁS