Od nepamäti človek nazývaný HOMO SAPIENS si bral a spotrebovával iba toľko, koľko ozaj potreboval a zvyšok vracal späť do prírody.Dnešný HOMO SAPIENS SAPIENS, berie všetko a nič nevracia.

 

Chemických potvoriek, ktoré sa snažia dostať do nášho životného kruhu a s ktorými vedome, či nevedome bojujeme, je čím ďalej viac. Preto je najvyšší čas zamyslieť sa nad naším zdravím. Ak to je len kúsok možné, poobhliadnime sa po materiáloch, ktoré sú pre náš život predsa len od prírody najbližšie.

 

drevena chata

 

Preskúšané časom

Drevo je potrebné ošetrovať pravidelne, nie len keď je napadnuté drevokaznou hubou. Poškodené drevo sa odstraňuje umytím špongiou a vodou (s prídavkom malého množstva Marseillského alebo obyčajného jadrového mydla) alebo s pomocou tlakovej vody. Odporúča sa minimálne 1x do roka, najlepšie po peľovej sezóne, stavbu umyť tlakovou vodou. Do exteriéru sa odporúča použiť pre konečnú povrchovú úpravu dreva farebný náter, ktorý spomaľuje degeneráciu náteru a dreva. Väčšina olejov je medzi sebou miešateľná a pri náteroch platí zásada, že ako prvé sa používajú ľahké napúšťacie oleje (ľanový olej, ľanová fermež, drevný olej, konopný olej) a potom oleje s vyššou tvrdosťou (tvrdý impregnačný olej, tvrdý podlahový olej). Nakoniec sa používajú oleje s voskom, na ktoré už nie je možné použiť iný olej.

 

 

Viac informácií nájdete na: www.alfanatur.sk

 

Ak Vás článok zaujal, viac sa dočítate v tlačenom magazíne Ekobývanie/Ekobydlení 2020, ktorý si môžete zakúpiť aj online na webe: www.mediast.sk/e-shop

 

ZDIEĽAJTE NÁS