spravny vyberDrevostavby ako systémové riešenia rodinných a bytových domov sa považujú vďaka zvyšovaniu cien energií za optimálne konštrukcie. Ich parametre už presvedčili mnohých súkromných investorov. Aj keď štátne orgány o masovejšej potrebe drevostavieb stále pochybujú, z prieskumov je jasné, že ich výstavbou šetríme životné prostredie. A to je v súčasnosti veľmi dôležité.

Mnohí klienti majú pocit, že stavby sú ako tovar v bežnej obchodnej sieti, a preto možno očakávať v čase krízy zľavy na úrovni 30 – 50 %. Tu dochádza k deformácii nielen ekonomiky výstavby, ale aj kvality drevostavieb. Je veľa firiem, ktoré sa stretávajú s nedostatkom zákaziek a snažia sa ich získať za každú cenu. Výsledkom je kompletné narušenie ekonomiky malého stavebníctva, ktoré je závislé od súkromného investičného sektoru. Rentabilita rodinných a bytových domov – drevostavieb sa pohybuje od 5 do 15 %. Nie je tu miesto na podstatnejšie zľavy pri zachovaní zodpovedajúcej kvality stavby. Pri výbere realizačnej firmy musí byť investor ostražitý pred lacnými systémami, pretože vzhľadom na nízku realizačnú cenu bude možno potrebovať, aby dom dokončila iná, podstatne drahšia firma alebo bude musieť investovať nemalé finančné prostriedky do opráv.

Rentabilita a jej parametre

Ceny energií neustále stúpajú a ich spotreba na prevádzku budov je vysoká. Preto sa niekedy hovorí, že najlepšie dôchodkové pripoistenie je kvalitný dom. Dobre navrhnutý a kvalitne vyhotovený dom šetrí každým rokom viac peňazí. V priebehu niekoľkých rokov to môže byť vzhľadom na rast cien energií, aj o desiatky percent viac ako prvý rok. Pretože najlacnejšia energia je tá, ktorá sa vôbec nespotrebuje. Ak porovnáme bežnú murovanú konštrukciu bez úsporných systémov vykurovania a vetrania s drevostavbou, zistíme, že pri prepočte ceny na jeden m³ obostavaného priestoru vychádza cenovo lepšie murovaná stavba. Avšak pri prepočte na jeden m² podlahovej plochy je jednoznačne lacnejšia drevostavba.

Ďalším zaujímavým ukazovateľom je pomerne nízke zvýšenie ceny drevostavieb, ak porovnáme cenovú úroveň v roku 2005 a v roku 2010. Tento rozdiel v zvyšovaní ceny je pravdepodobne spôsobený tým, že drevostavby si stále hľadajú miesto na slnku v Čechách i na Slovensku. Ak sa pustíme do podrobnejšieho rozboru cien, musíme brať do úvahy úspory, ktoré vzniknú v dôsledku rôznej realizačnej doby výstavby. Veľké rozdiely vznikajú pri výstavbe pasívnych domov, v prípade ktorých je potrebné zohľadňovať veľmi prísne parametre výstavby s ohľadom na úsporu energií.


Viac sa dočítate na strane 48 – 52

TEXT Zdeněk Kaňa
FOTO Bruno Klomfar, Tomáš Souček, archív súťaže Dřevěný dům

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2011

ZDIEĽAJTE NÁS