Domov je miestom, kde sa máme cítiť bezpečne, zdravo a uvoľnene. Na harmóniu a prosperitu v bývaní výrazne vplýva aj výber materiálov, ich tvarov, farieb a výsledné rozmiestnenie v miestnosti.

 

pohovky interier 2

Zdroj obrázka: ImageFlow / Shutterstock.com

 

Poznatky o prúdení energií sú témou rôznych svetových učení, na ktoré nadväzujú nadčasové aj moderné štýly v bývaní. V dnešnom článku túto tému obohatíme o tie najlepšie prírodné materiály a ich vlastnosti v obľúbených interiérových koncepciách.

Niet nad poctivé drevo, čo vydrží roky

Drevo podnecuje v interiéri nezabudnuteľnú atmosféru. Pôsobí jednoducho, univerzálne, vyhovuje požiadavkám minimalistického, vidieckeho a škandinávskeho štýlu. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že ide o živý materiál a jeden z najlepších pre nábytkársky priemysel. Navyše, v interiéri krásne vonia, cítiť ho prírodou.

Čo sa týka dizajnu, tak do bývania vnáša rovnako silný akcent. Jeho prirodzenou vlastnosťou je zmena farby. Tá sa pohybuje na škále od žltej až po tmavohnedú vplyvom oxidácie. Drevo sa najlepšie kombinuje s bielymi, šedými, hnedými a béžovými akcentmi prídavných materiálov, doplnkov v teplejších tónoch. To sa týka najmä spální a hosťovských izieb, v obývačkách odporúčame udržiavať farby „konkurujúceho“ nábytku neutrálne.

V obývačkách ale pozor, aby príliš veľa mäkkých tkanín nezastrelo krásu dreva. Rovnako si svoju identitu musí zachovávať popri sklenených, kovových či kamenných doplnkoch. Najlepšie to vystihujú konferenčné stolíky, kde je základom masívna drevená alebo drevovláknitá doska. V bývaní sme sa ale posunuli od tradičného mäkšieho smrekového, borovicového, brezového či lipového dreva k exotickým drevinám.

Stávajú sa obľúbené nielen pre svoj zaujímavý cudzokrajný pôvod, ale hlavne pre zvýšenú tvrdosť, hmotnosť, a tým aj odolnosť a dlhodobú životnosť. V ponuke tak nachádzame základné moderné konferenčné stolíky z mangového, teakového, eukalyptového alebo z dreva merbau či padauk. Skvele vynikne v organickom, prirodzenom a veľmi praktickom okrúhlom dizajne (kopírujúcom napr. zoťatý peň) alebo zotrváme pri obdĺžnikových či štvorcových stolíkoch.

Viete, že na údržbu a ochranu dreveného materiálu v interiéri je lepšie uprednostniť listnaté pred ihličnatými drevinami? Ihličnaté v sebe uchovávajú viac živice, ktorá sťažuje proces brúsenia a lakovania pre hladší a upravenejší vzhľad.

 

pohovky interier 1

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

Štandardné spojenie dreva s kovom a sklom

Kov spolu s drevom najviac umocňuje prírodný dizajn, ich kontakt na žiadnom interiérovom nábytku nepôsobí rušivo, práve naopak – zlepšuje a urýchľuje tok dobrej energie v miestnosti.

S takouto kombináciou sa často stretávame v kuchyniach, kúpeľniach, na chodbách, ale aj v obývačkách, ktoré zároveň plnia funkciu spální. Priestor je tu dosť obmedzený, zvyčajne funkciu postele plnia variabilné rozkladacie pohovky v sýtejších odtieňoch. Musíme tu však udržať zdravé prúdenie energie, a tak popri hlavnej nábytkovej stene a pohovke, vnášame do prostredia aj túto alternatívu – drevo na komodách, stolíkoch a dekoráciách v spojitosti s veľmi elegantnou a nadčasovou oceľou.

Nad tou zväčša vyhráva praktickejší a ľahší hliník, ktorý sa ďalej vyznačuje lepšou odolnosťou proti korózii, ale ani to nemusí byť pravidlom. Ako dobrú a cenovo dostupnú alternatívu ku kovu poznáme drevo v spojitosti so sklom. Samotné sklo a drevo ale nedosahujú požadovanú pevnosť. Preto bývajú doplnené aj o oceľové, hliníkové či kamenné prvky. Táto kombinácia najviac vyhovuje priemyselnému štýlu, zatiaľ čo číre línie skla so svetlým drevom príjemne zvýrazňujú škandinávsky a minimalistický štýl v bývaní.

Luxusná bodka na záver

Úžasnú prírodnú atmosféru pri skvelej vôni a neopakovateľnom pohodlí vytvára koža. Musí však ísť o kvalitne spracovanú kožu s dlhou životnosťou. Na tom bazírujeme najmä, keď ju obsahuje pohovka na svojom čalúnení. Stáva sa najviac vyťaženým kúskom v spoločenských miestnostiach, no zároveň nesmie byť zastretá myšlienka krásneho, útulného a vzdušného priestoru.

Umocňuje vo vás túžbu opäť sa vrátiť domov? Potom pohovka spolu s nábytkom a doplnkami vytvorili vo vašom bývaní dokonalú (a prirodzenú) harmóniu. Naozaj krásna bodka na záver!

ZDIEĽAJTE NÁS