Sú medzi nami takí, ktorí milujú pestovanie rastlín, kvetín a zelene všetkého druhu. Ale potom aj tí, ktorí kvietky a rastlinky chcú pestovať, ale sú dlhoročne neúspešní. Práve pre takýchto ľudí vymyslel Eran Zahri, milovník rastlín a interiérový dizajnér nádobu, v ktorej vypestovať a dlhodobo sa tešiť z krásy zelene, nie je vôbec náročné.

 

terraplanter 5

 

Nádoba – črepník, predstavuje priestor pre rastlinku, ktorý funguje na princípe brehu rieky vo vodnom koryte. Materiál je z keramiky, pevný, ale porézny. Nenachádza sa v ňom žiadna hlina, len voda. Má správne množstvo pórovitosti a hygroskopických vlastností, ktoré umožňujú, aby sa voda rozptýlila materiálom. Toto umožňuje koreňom rastlín, klíčiť, rásť a žiť na povrchu materiálu v ideálnom prostredí. Spodok nádoby zachytáva prebytočnú vodu a veko zabraňuje nečistotám a hmyzu, aby sa do priestoru nedostali.

 

terraplanter 1

 

Celú fázu a proces rastu a života rastliny je možné podrobne sledovať. Od klíčiacich semien až po korene, ktoré sa prepletajú poréznym povrchom nádoby až po listy a kvety, ktoré sa týčia za svetlom nad samotnou nádobou.

 

terraplanter 2


Výhodou pestovania v tomto črepníku je jednoduchosť, čistota a nízka miera starostlivosti o rastlinu. Navyše ide o produkt dizajnový, estetický a ekologický. Ako sa vyjadril hlavný autor myšlienky tejto pestovacej nádoby, „pri vývoji črepníka som spojil svoju vášeň pre prírodu, prírodný materiál, rastliny a ekologické produkty. Myšlienka nenáročného ale efektívneho pestovania rastlín bola jednoduchá, ale samotná úloha vytvorenia produktu bola zložitá. Dnes sa teším z výsledku, ktorý som po dlhoročnom skúmaní vytvoril.“

 

terraplanter 1

 

Nádoba je vhodná na pestovania rozličných druhov rastlín. Rastliny, ktorých pôvodným domovom je džungľa, dažďový prales, ale aj územia s bohatým zdrojom vody, sú pre tento typ pestovania priamo predurčené. Ide napríklad o orchidey, begónie, lianovité, papraďové či mäsožravé rastliny.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Terraplanter

ZDIEĽAJTE NÁS