Paradajková polievka s voňavou bazalkou, slepačí vývar s pažítkou a petržlenovou vňaťou alebo vynikajúci čaj s čerstvými mätovými lístkami. V lete nie je problém natrhať si bylinky v záhone na záhradke alebo na balkóne. V zime je pestovanie byliniek v interiéri o niečo zložitejšie, ale nie nemožné.

 

bylinky uvod

 

 

Profesionálni záhradkári a pestovatelia sa zhodujú na tom, že treba dodržať niekoľko základných pravidiel: 

 

Črepník, miska či iná nádoba, v ktorej budete bylinky pestovať musí mať odtokové otvory, ktoré zabránia premokreniu substrátu. Na spodok nádoby je vhodné dať drobné kamienky, úlomky tehál alebo keramzit, kadiaľ odtečie do podkladovej misky prebytočná voda.

 

 

byliny kvetináč

 

 

Voľba substrátu je kľúčová. Bylinkám sa darí vo vzdušnej, ľahkej a dobre priepustnej pôde. V záhradkárstvach sa dá zakúpiť špeciálna pôda na pestovanie a rast bylín, alebo môžete použiť zeminu s rašelinou a pridať do nej trochu piesku.

 

Bylinky, ktoré si chceme vypestovať zo semienok môžeme zasiať priamo do pripravenej nádoby a to tak, že semienka sa nasypú približne 2 cm od povrchu nádoby a prekryjú sa centimetrovou vrstvou zeminy. Zalievanie je jednoduchšie prostredníctvom ostrekovača, aby prúd vody malé semiačka nevyplavil. Zálievku je treba aplikovať uvážlivo, v chladnom období až vtedy, keď je substrát suchý. Bezprostredne po zasiatí je dobré prekryť nádobu fóliou, aby mali semená ideálne podmienky na klíčenie.

 

 

bylinky bazalka

 

 

Nemenej dôležité je umiestnenie črepníka. Práve v zimných mesiacoch je pre bylinky dôležitý dostatok svetla, nemusí ale byť priame slnko. Na okennom parapete sa im bude páčiť v prípade, ak nie je parapet priamo nad ústredným kúrením a ak nebudú v prievane a chlade z otvoreného okna.

 

 

bylinky kvetináč 1

 

 

Čo sa týka kombinácie jednotlivých bylín v jednom črepníku či truhličke, sú typy byliniek, ktoré si neprekážajú, práve naopak sa v raste podporujú, a potom tie, ktoré potrebujú viac priestoru a iným byliny by mohli oberať o miesto (napríklad mäta a tymián). Konkrétne vhodné kombinácie vám poradia v každej dobrej predajni záhradkárskych potrieb. Riešení ale tiež môžu byť menšie samostatné nádobky, alebo kombinovaný črepník na bylinky, kde každá bylina má svoj vlastný priestor.

 

 

bylinky kuchyňa

 

Teraz už len stačí počkať pár týždňov a môžete si nastrihať bylinky na voňavé dochutenie jedál vo vašej kuchyni.

 

Text: Petra Adamcová
Foto: Unsplash

ZDIEĽAJTE NÁS