Dánske architektonické štúdio Efekt vysadilo stovky mini ihličnatých stromčekov okolo siedmich stavebných modelov na podujatí Bienále architektúry v Benátkach. Stromčeky sú vysadené pomocou hydroponického systému a ich kontrola výživy a rastu je diaľkovo ovládaná priamo z dánskeho hlavného mesta Kodane.

 

bienale dansko hydroponia stromy ekologie zivot 1

 

Konkrétne bolo na tento účel posadených 1 200 jednoročných stromov štyroch rôznych druhov, borovica lesná (Pinus Sylvestris), smrek obyčajný (Picea Abies), smrek sitkanský (Pinus Sitchensisa) a smrekovec hybridný (Larix Eurolepis). Tieto sadenice sú situované v hydroponickom rastovom systéme bez použitia pôdy s cirkuláciou vody a živín okolo ich koreňov.

 

bienale dansko hydroponia stromy ekologie zivot 4

 

Senzory monitorujúce tlak, vlhkosť a teplotu umožňujú spoločnosti Efekt monitorovať a riadiť systém v reálnom čase z ich kancelárie v Kodani. Stromy budú vo výstavnej sieni na Bienále architektúry v Benátkach vyrastať šesť mesiacov. Po skončení bienále sa prevezú späť do Dánska a budú vysadené v rámci projektu mestského zalesňovania. Štúdio odhaduje, že tieto stromy budú schopné v priebehu nasledujúcich 50 rokov absorbovať viac ako 1 000 ton oxidu uhličitého.

 

bienale dansko hydroponia stromy ekologie zivot 3  bienale dansko hydroponia stromy ekologie zivot 6 

 

Projekt „Ego to Eco" je postavený na myšlienke vytvoriť výstavu s trvalým pozitívnym dopadom. Inštalácia reaguje na tému Bienále, otázku, ktorú položil kurátor Benátskeho architektonického bienále v roku 2021 Hashim Sarkis: "Ako budeme spolu žiť?" Modely postavené medzi stromami predstavujú rôzne výskumné a dizajnérske projekty tejto spoločnosti, ktoré na túto otázku prinášajú odpovede.

 

bienale dansko hydroponia stromy ekologie zivot 5

 

Jedným z modelov je napríklad The Forest Tower, 45 metrov vysoká špirálová veža postavená v lese z poveternostnej ocele, ďalším je model The Urban Village Project, návrh spoločného bývania v mestských farmách. Projekty ponúkajú potenciálne riešenia výziev súčasnosti a zobrazujú, čo to znamená myslieť a navrhovať ekosystémy. Skúmajú nové nápady na život, výstavbu, budovanie, výrobu, konzumáciu a revitalizáciu ekosystémov, ktorých sme súčasťou, a od ktorých sme závislí.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Dezeen

ZDIEĽAJTE NÁS