Atraktívnym a veľmi moderným prvkom architektúry, ktorý sa neustále teší obľube nielen na Slovensku, sú jednoznačne zelené strechy. Obľubujú ich aj architekti v DEVLEV, pretože je to ideálny spôsob, ako skvalitniť klímu vo svojom okolí. Viete, aké sú ich hlavné výhody?

 

Zelené strechy zaručeným ekologickým spôsobom vyrovnávajú teplotné rozdiely tak, že vysadené rastliny na streche domu eliminujú prehrievanie vzduchu či samotných konštrukcií na stavbe. Takto vysadená zeleň poskytuje akustickú funkciu, pričom tlmí zvuky z exteriéru a zároveň aj zvuky z interiéru. Spomínanú nepriezvučnosť strechy môže strešná vegetácia zlepšiť až o 6 dB.alica so zelenou strechou kópia

O „kosenie“ zelených striech sa postará špeciálny výber nízkych rastlín s plytkým koreňom, ktoré nie sú náročné na údržbu.

 

Ďalším dôvodom je určite všeobecne známy fakt, že vysadené zelené rastliny na strechách budov dokážu vďaka fotosyntéze preukázateľne zredukovať znečistenie vzduchu. Udáva sa, že v meste je v porovnaní s lesom až o 10x vyššia koncentrácia SO2, 20x vyššia koncentrácia CO2 a 30x vyššia koncentrácia CO a prachu.


Zelené strechy: Skladba, ktorá neomrzí


Na zlepšenie kvality vzduchu prispieva aj hustejšia vegetácia a tiež jej schopnosť zvyšovať vlhkosť ovzdušia. Tá dokáže pohltiť takmer celé nadbytočné množstvo vody situovanej na streche. Zostatkovú vodu môžu majitelia domov využiť ako úžitkovú vodu, napríklad na polievanie záhrady, čím opäť podnecujú ekologický charakter zelených striech.nela bungalov so zelenou strechou 1

Životnosť strechy


Nejeden architekt či projektant rodinných domov argumentuje, že zelená výsadba na streche značne predĺži životnosť strechy. Je to preto, že vegetácia chráni izoláciu strechy pred klimatickými vplyvmi a eliminuje ich. Samozrejmosťou je zelená strecha, ktorá je pôsobivá celoročne, počas jednotlivých ročných období sa mení a mení aj vzhľad celého domu.


Estetickosť


Zelené strechy sú z estetického hľadiska veľmi moderným a pokrokovým prvkom pri stavbách nielen rodinných domov. A navyše poskytujú voňavý úkryt či atraktívne miesto pre prácu aj zábavu.

 

Viac informácií: www.devlev.sk

ZDIEĽAJTE NÁS