Pôvodná myšlienka tohto stavebného projektu vychádza z tvaru arašidovej škrupiny. Vytvárajú ju dva široké oválne priestory s dostatkom svetla, navzájom spojené nízkou a úzkou prepájacou halou.

 

dom pod zemou mexico tvarovany plasticita 2

 

Tento návrh vznikol na základe presných požiadaviek klienta. Skladá sa z priestoru na bývanie s obývacou izbou, jedálňou a kuchyňou, ďalšieho priestoru na spanie, so šatňou a kúpeľňou. Pôvodný koncept je definovaný v dvoch veľkých priestoroch, ktoré by sa dali označiť ako deň a noc, v oboch priestoroch bez straty integrácie s vonkajšími zelenými plochami.

 

dom pod zemou mexico tvarovany plasticita 1

dom pod zemou mexico tvarovany plasticita 4

 

V procese výstavby bolo potrebné dosiahnuť vzájomnú kontinuitu stavebného návrhu s vybraným materiálom. Na stavbu domu bol použitý tvarovateľný materiál, ktorý umožňoval tvarovať jednotlivé časti stavby podobne, akoby sa deti hrali s plastelínou. Okrem požiadavky na plasticitu materiálu musel stavebný materiál spĺňať ďalšie požiadavky, ktoré ho stanovili na viac ako sochársku hmotu. Voľba padla na železo. Montáž železobetónu sa začala na šablóne, ktorá vyzerala ako skateboardová dráha a vytvorila škrupinu s kovovým skeletom, v ktorom výška jednotlivých tyčí sa menila podľa potrieb priestoru. Na tyče boli navinuté špirálovité prúty, ktoré boli vždy na konci rámu spletené dohromady. Na ne sa aplikoval betón. Kryt bol potom potiahnutý dvojcentimetrovou vrstvou striekaného polyuretánu, ktorý slúži ako tepelný izolátor a hydroizolácia zároveň.

 

dom pod zemou mexico tvarovany plasticita 8


Zem a tráva chránia stavbu stojacu v Mexiku pred slnkom, vetrom, krúpami a cyklami mokra a sucha. Zvonku vidieť len trávu, kríky, stromy a kvety, pod ktorými je ochranný zelený obal, ktorý zabraňuje prenikaniu vlhkosti a nečistôt do konštrukcie.

 

dom pod zemou mexico tvarovany plasticita 9

dom pod zemou mexico tvarovany plasticita 5

 

Možno to na prvý pohľad nie je úplne zrejmé, ale tento dom, napriek tomu, že je akoby zasypaný alebo pokrytý vrstvou trávy a inej zelene, je slnečnejší ako ktorýkoľvek konvenčný dom. Okná tu môžu byť nasmerované do akejkoľvek svetovej strany a kupoly umožňujú zhora vstup svetla a slnka. Vetranie je zabezpečené vďaka tvaru konštrukcie, ktorý umožňuje voľnú cirkuláciu vzduchu.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS