Vzhľadom na sprísňovanie energetických noriem na všetky typy budov sú stavebníci nútení stavať stále ekologickejšie rodinné domy. Od 1. 9. 2021 sa skolaudujú len rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie.

nulové domyDomy, ktoré viac energie vyrobia, ako spotrebujú. Domy novej generácie šetriace energiu, životné prostredie a poskytujúce príjemnú a zdravú vnútornú klímu. V tejto oblasti nás čakajú veľké zmeny. Podľa smernice by mali mať od roku 2021 všetky novostavby takmer nulovú spotrebu energie a všetky by sa mali stavať v nulovom štandarde. V realizácii sú tieto domy ešte ďalej ako nízkoenergetické a pasívne domy. Napriek tomu, že sú riešenia nulových domov známe, stále sú tieto novostavby veľmi vzácne.

 

Na výstavbu nulového domu možno získať dotáciu, resp. štátny príspevok vo výške až 8 800 eur, čo je pre stavebníkov zaujímavá suma. Dom však bude musieť mať certifikát v energetickej triede A0 a jednou z podmienok je aj plocha do 200 štvorcových metrov. Ide o hodnotu, ktorá je v energetickom certifikáte definovaná pod pojmom celková plocha. Tá zahŕňa plochu všetkých miestností, priečok, obvodových stien po najvrchnejšiu vrstvu zateplenia – teda vrstvu, ktorá je najbližšie k exteriéru.Energetický certifikát budovy

Dotácia bola v minulom roku kombinovateľná s projektom Zelená domácnostiam II, ktorý je zameraný na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Od marca tohoto roka už dotáciu na novostavbu nemôžu získať ani domácnosti, ktoré boli podporené z verejných alebo finančných prostriedkov Európskej únie v rámci iných podporných programov (ako napr. program Zelená domácnostiam).

nulove byvanie 2

Cesta k energetickej sebestačnosti a ekológii

 

Dôležitá je kombinácia kvalitnej obálky domu s využitím obnoviteľných zdrojov tepla, moderného vykurovania alebo chladenia. Zámer vytvoriť takmer nulovú budovu vďaka kvalitne spracovanému projektu, ktorý optimalizuje všetky energetické straty a zisky, a to i s pomocou energie zo slnka a prispôsobením dispozície domu. Navyše, ľuďom umožní stavať si rodinné domy na úrovni 21. storočia.

 

Pripravila: Petra Laclavíková

ZDIEĽAJTE NÁS