Stráviť pár dní uprostred olivových polí a viníc, ubytovať sa na tradičných farmárskych usadlostiach a spoznávať reálny život vidieka, aj o tom je agroturizmus a vidiecky turizmus. Tento spôsob trávenia voľného času sa stáva čoraz obľúbenejším, avšak jeho korene siahajú až do obdobia 17. storočia.

 

Vidiecky turizmus v Toskánsku

 

A ak niekto vie robiť vidiecku turistiku naozaj excelentne, sú to Taliani. Región Toskánska je neopakovateľné, romantické miesto, z východnej časti obmývané Ligúrskym a Tyrhénskym morom. Vo zvlnenom teréne sa okrem typických cyprusov nachádzajú rozsiahle vinice a olivové háje, pomedzi ktorými sú ukryté hospodárske usadlosti. Niektoré malé a nenápadné domčeky, iné rozsiahle kamenné a hradné sídla a impozantné vily.

 

toskánsko bývanie

 

Jedlo je pôžitok

 

Vo väčšine z nich je možné ubytovať sa a vychutnávať si čaro a atmosféru talianskeho vidieka. Stravovanie je tu takmer povinnou súčasťou pobytu. Šťavnaté olivy a práve vylisovaný olivový olej s čerstvo upečeným domácim voňavým chlebom je len začiatkom hostiny, ktorú majitelia usadlostí a farmárskych reštaurácii ponúkajú.

 

toskánsko jedlo

 

Kraj olív i vína

 

Pokračuje sa zelenými hráškovými strukmi, dusenou fazuľkou, prosciutom, niekoľkými druhmi syra a typickou focacciou. Jednoduché, zdravé a čerstvé suroviny v kombinácii s olivovým olejom a bylinkami tvoria úžasný gurmánsky zážitok. Na hlavný chod a dezert mnohým už ani nezostáva voľné miesto. Všetky jedlá sa kombinujú s kvalitnými vínami, ktorými je táto oblasť preslávená. Vyrába sa tu lahodné Chianti, Montepulciano i Montalcino.

 

toskánsko olej

 

Toskánsko si obľúbite

 

Toskánsko je miestom, kde môžete len tak oddychovať. Ale aj miestom, kde môžete byť aktívni v takmer všetkých oblastiach. Región je bohatý na architektonické a historické pamiatky. Ideálne podmienky sú tu na cyklistiku, turistiku i jazdu na koni. Zapojiť sa môžete aj do farmárskeho života, pomôcť domácim so zberom úrody a jej spracovaním. Kto sa túži naučiť niečo z prípravy tunajších vynikajúcich jedál, toho domáci radi vezmú priamo do kuchyne.

 

toskánsko pamiatky

 

A aj o tom je agroturistika a vidiecky turizmus. Priateľský k prírode a priateľský k ľuďom.

 

Text: Petra Adamcová

Foto: pixabay.com

 

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS