jednotne biologoPovinnosť označovať ich novým logom sa vzťahuje od 1. júla 2010 len na všetky nové produkty. Pre výrobky, ktoré sú už na trhu nebude zmena loga povinná, rovnako ako pre produkty dovážené z krajín, ktoré nie sú členmi únie.

Pre výrobky, ktoré sú už na trhu, nebude zmena loga povinná, rovnako ako pre produkty dovážané z krajín, ktoré nie sú členmi Únie. Autorom víťazného návrhu je študent z Nemecka, Dusan Milenkovic, ktorý sa inšpiroval listom z európskych hviezd. Ten spostredkúva dva odkazy – na prírodu a na Európu. Do finále postúpili celkovo tri návrhy loga, ktoré vybrali spomedzi 3 500 prihlášok. Zmena loga sa má dostať aj do príslušnej európskej smernice.


Problematika ekologických potravín

Ako uviedla na svojich slovenských web stránkach Európska komisia, novým logom je nadšená aj komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka – Mariann Fischerová-Boelová: „Som rada, že máme nové logo na označovanie ekologických potravín. Súťaž upriamila pozornosť na problematiku ekologických potravín a priniesla nám logo, ktoré je pre každého ľahko rozpoznateľné. Ide o príjemný elegantný dizajn a teším sa, že od júla tohto roku budem môcť nakupovať výrobky označené týmto logom."

Stále nevyužitý potenciál

EÚ zapojila do výberu nového loga občanov aj preto, aby si pri takomto transparentom výbere uvedomili dôležitosť ekologického hospodárstva. Podľa odborníkov mala súťaž prispieť k širšiemu povedomiu o biovýrobkoch a ekologickom hospodárstve všeobecne. Jeho potenciál je podľa komisárky stále väčší a je využitý len zčasti. Záujem o produkty ekologického hospodárstva prejavujú aj samotní spotrebitelia. Štúdie odhadujú, že trh s bioproduktmi rastie ročne o 10 až 15 percent. Aj keď je biopoduktov na pultoch predajní stále viacej, získanie certifikátu nie je jednoduchou záležitosťou a poľnohospodári sú každý rok pravidelne kontrolovaní.

Viac sa dočítate na strane 174 – 175

TEXT: Sláva Štefancová
FOTO: archív redakcie, ec.europa.eu

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2010

 

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/jednotne_biologo/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS