Bývanie raz dva je dynamicky rozvíjajúca sa spoločnosť, ktorej hlavnou činnosťou je výstavba nízkoenergetických stavieb z dreva. "Inšpiráciu sme našli v technológiach používaných v susednom Rakúsku, Nemecku a Českej republike, kde predsa len majú drevostavby dlhšiu tradíciu. Nadštandardný osobný prístup a maximálna schopnosť prispôsobiť sa želaniam investorov je hlavným znakom našej spoločnosti," hovorí jej riaditeľ Rastislav VLADO.

 

byvanierazdva 1

 

STAVIAME DOMY, STAVIAME ŽIVOTNÝ ŠTÝL

 

Je slovenský zákazník niečím špecifický?

 

Slovenský zákazník sa predovšetkým vyvíja v čase a my spolu s ním. Menia sa jeho preferencie a požiadavky. K našej radosti stále viac klientov vyhľadáva kvalitné výrobky, za ktoré sú ochotní zaplatiť zodpovedajúcu cenu. Slováci sú pomerne konzervatívni v prístupe k bývaniu. Keď nájdu alebo postavia svoj vysnívaný dom, zostávajú v ňom bývať veľmi dlho. Preto sa snažíme navrhovať domy, ktoré im poskytnú komfortné bývanie.

 

Koľko domov ročne postavíte?

 

Momentálne je naša výrobná kapacita 50 domov ročne. V budúcnosti plánujeme výstavbu novej výrobnej haly s najmodernejšou technológiou. Svoju prácu neustále vylepšujeme.

 

O aké stavby je najväčší záujem?

 

Naša spoločnosť ponúka rôzne veľkosti domov, ale najväčší záujem je o jednopodlažné dispozície. Investori prichádzajú s touto požiadavkou zhruba v 70% prípadov. Občas svoj zámer zmenia kvôli pozemku alebo regulatívu danej oblasti. Ale na celej čiare víťazia jednopodlažné domy (bungalovy).

 

Mohli by ste uviesť prednosti vašich stavieb?

 

Podľa spätnej väzby od investorov sú naše typové domy navrhnuté už v štandardnom prevedení tak, aby poskytli novým majiteľom komfortné bývanie. Nachádza sa v nich dostatok úložného priestoru, sú dostatočne presvetlené. Konštrukčný systém sa vyrába v hale vrátane izolácií, je variabilný a umožňuje akékoľvek dispozičné úpravy a riešenia individuálnych projektov. Materiály používame zásadne certifikované a kladieme veľký dôraz na kvalitu. Len kvalitná drevo stavba môže byť energeticky úsporná.

 

byvanierazdva 2

 

Viem, že PUR pena tvorí základnú zložku vášho stavebného systému. Aký typ používate a prečo?

 

Vývoju celého stavebného systému PURLIVE sme venovali nemalé úsilie a prostriedky. Všetky vlastnosti ovplyvňujúce kvalitu stavby a jej následné používanie boli dôkladne analyzované a testované. Používame dvojzložkovú „tvrdú“ penu, ktorá je aplikovaná do vopred pripravených rámových konštrukcií v lise. Umožňuje nám to realizovať veľké stavebné konštrukcie a dielce (až 8x3 m). Z takto vyrobených častí je montáž domu jednoduchá a rýchla.

 

Pokiaľ sa budeme baviť o fázach dokončenia stavby, je možné si u vás objednať napríklad len hrubú stavbu a dokončiť dom svojpomocne alebo musí ísť o celý dom na kľúč?

 

Áno, je možné sa dohodnúť na stupni dokončenosti stavby. Je samozrejme dôležité si vysvetliť ako stavba prebieha a aké fázy stavby sú s ohľadom na to, že sa jedná o drevostavbu, jej odborné prevedenie a treba zvážiť či riziká spojené so svojpomocnou prácou stoja za to, čo by mohlo pri neodbornom prevedení nastať. Sme zvyknutí realizovať stavby na kľúč, ale ako vravím dohoda je vždy možná.

 

Čo u vás znamená dodávka stavby na kľúč?

 

Na kľúč znamená kompletný servis, ktorý zahrňuje cenovú kalkuláciu domu plus odborné poradenstvo, vypracovanie projektovej dokumentácie. Dom na kľúč je dokončený do fázy maľby, dlažby, obklady, kompletné vybavenie kúpeľne, WC a podlahovej krytiny. To všetko vrátane základovej dosky a inžinierskych sietí na pozemku. Samozrejmosťou je asistencia pri výbere interiéru a exteriéru domu. Podľa požiadaviek zákazníka zariadime aj kuchynskú linku, krb alebo krbové kachle. Cena na kľúč zahŕňa aj stavebný dozor v priebehu výstavby a odvoz stavebného odpadu.

 

Ako dlho trvá priemerná stavba domu na kľúč?

 

Sú to štyri mesiace vrátane základovej dosky. Netreba však zabúdať na administratívnu prípravu stavby – projektová dokumentácia a úrady.

 

byvanierazdva 3

 

Montujete domy aj podľa individuálnych projektov?

 

Áno samozrejme. Individuálny projekt rodinného domu je jedinečný svojím architektonickým a dispozičným stvárnením, pretože je šitý na mieru presne pre klienta a daný riešený pozemok. Architekt za pomoci svojich analýz autentického prostredia a reagulatívov daného územia, dokáže vyformovať hmotu a dispozíciu domu, kde ťaží z orientácie pozemku na svetové strany, zohľadňuje podnebie, architektúru okolia, výhľady a iné dôležité aspekty. A najmä požiadavky klienta sa snaží dokonale zhmotniť do domu v danom prostredí - s cieľom spokojnosti klienta a splnení vopred stanoveného rozpočtu. Klienti nás môžu tiež navštíviť so svojim projektom pokiaľ ho už majú.

 

Chápem to správne že ponúkate aj vybavenie stavebného povolenia?

 

Táto služba je pre našu firmu samozrejmosťou. Ponúkame ju v prípade stavby domu na kľúč.

 

Financovanie drevostavieb je legislatívne náročnejšie. Viete aj v tomto smere svojim klientom pomôcť?

 

Áno, máte pravdu. Naša legislatíva je dosť pozadu oproti ostatným štátom EÚ a preto sme sa rozhodli, že ľuďom pomôžeme s financovaním ich vysnívaného bývania.

 

V našom prípade to znamená:

 

1. kúpime pozemok (podľa vášho výberu) z našich vlastných finančných zdrojov
2. na pozemku postavíme podľa vášho projektu dom na kľúč. Tiež z našich vlastných finančných zdrojov.
3. Pri podpise zmluvy o dielo sa vyplatí záloha 2 500 Eur, my prestaviame do fázy dom na kľúč, aby bol dom pripravený na založenie do banky.
4. až po kolaudácii stavby kupujete hotový dom podľa vášho projektu

 

Akú váhu prikladáte existencii vzorového domu?

 

Sme progresívna developerská spoločnosť ktorá má výborné finančné zázemie, odborne zdatných pracovníkov a perspektívne projekty. Naším cieľom je úspešne sa presadiť na developerskom trhu predovšetkým kvalitnými a cenovo dostupnými projektami. Našou víziou je tvoriť a realizovať projekty, ktoré dokonale vystihujú požiadavky moderného a funkčného bývania s dôrazom na inovatívnosť a kvalitu materiálov. Naša spoločnosť nemá postavený konkrétny vzorový dom, ale všetky naše developerské projekty sú počas výstavby prezentované ako vzorové domy. Robíme tzv. dni otvorených dverí. Ľudia sem môžu prísť, všetko vidieť a na všetky odborné otázky im radi odpovieme.
Na záver niečo motivačné: pokiaľ pri plánovaní a samotnej realizácii domu budete spolupracovať s firmou, ktorá ma skúsenosti a jej záujem je udržať si dobré meno v obore, ušetríte si čas, peniaze aj nervy.

 

Viac informácií: www.byvanie-raz-dva.sk

ZDIEĽAJTE NÁS