Ako naplánovať záhradu na úzky pozemok

Zdroj: pexels.com / Alfo Medeiros

Ako naplánovať záhradu na úzky pozemok?

Plánovanie záhrady na úzky pozemok môže byť na prvý pohľad náročné, no s vhodným prístupom je to úloha, ktorá napokon bude viesť k vytvoreniu vašej vysnívanej oázy pokoja. Pri správnom návrhu a zohľadnení viacerých faktorov tak môžete vytvoriť funkčný a estetický priestor, v ktorom využijete doslova každý meter. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko rád, ktoré vám pri plánovaní vášho malého raja dozaista pomôžu.

 

Záhradu plánujte vopred

Myslieť na svoju budúcu záhradku by ste mali ešte predtým, ako si dáte vypracovať projekt na dom. Takto môžete jednoducho už v zárodku podchytiť svoje predstavy, aby boli nakoniec plne zrealizovateľné. Vďaka tomu budete o krok vpred a záhrada sa nakoniec prispôsobí vám, nie vy jej.

Aj keď dokážu projekty domov na úzky pozemok architektov niekedy poriadne potrápiť, nie je nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Ani pestrá záhrada plná všetkého, po čom túžite, teda nepredstavuje problém.

Ujasnite si priority

Predtým, než sa pustíte do veľkolepých nákupov priesad, okrasných rastlín či stromčekov, je nutné premyslieť celý koncept záhrady. Túžite po ovocnom sade, čisto zeleninovej úrode, záhrade plnej pestrých okrasných kvetov alebo kombinácii všetkého? Nech sa už rozhodnete akokoľvek, je dobré vopred si naštudovať starostlivosť o dané rastliny a zvážiť tiež množstvo času, ktoré si záhradka bude vyžadovať. Predstava plného košíka doma vypestovanej zeleniny, ovocia alebo byliniek je pekná, no vyžaduje si čas a trpezlivosť. Pre niekoho to môže znamenať úmornú prácu, pre iného zase príjemný relax.

jahody1

Zdroj: pexels.com / Yan Krukau

Výber rastlín prispôsobte svojim možnostiam

Aj pri samotnom výbere rastlín dbajte na viacero faktorov. To, ako je vaša záhrada situovaná, vám napovie, akým rastlinám sa u vás bude dariť. Dôležité je poznať počet slnečných dní v danej oblasti, ale aj to, koľko slnečných lúčov dopadá priamo na váš pozemok.

Zohľadniť treba aj členitosť terénu a kvalitu pôdy. Preverte si, či sa vaša záhrada nachádza na veternom pozemku, alebo okolie poskytuje vášmu budúcemu rastlinstvu zákryt. Nezabudnite zohľadniť to, že väčšina rastlín sa časom rozrastie. Je preto dobré záhradku zo začiatku nepreplniť. Pomôže, ak si rozmiestnenie rastlín s ich rozmermi načrtnete na papier, prípadne sa poradíte so záhradnými architektom.

Dotiahnite svoju záhradu k dokonalosti

Keď sa už pustíte do realizácie svojej vysnívanej záhradky na úzkom pozemku, myslite na drobné detaily, ktoré vám môžu uľahčiť prácu a ešte aj šetria prírodu. Keďže je voda čím ďalej, tým viac nedostatkovým artiklom, rozumným riešením je jej zachytávanie počas dažďov do vopred pripravených nádob. Zvážiť môžete aj inteligentné polievanie záhrady, ktoré dnes už nestojí tak veľa, a montáž hravo zvládne každý šikovný domáci majster.ň

topanky1

Zdroj: pexels.com / Karolina Grabowska

Okrem nádob na dažďovú vodu myslite vopred aj na umiestnenie kompostéra. Kompost dokážete využiť ako biologické hnojivo, čím tiež odbremeníte rodinný rozpočet od kupovaných produktov. Zaujímavým riešením pre užšie pozemky sú aj vertikálne kvetináče, ktoré nielen šetria miesto, vďaka čomu môžete dopestovať viac úrody, ale sú aj moderné a zaujímavé.

ZDIEĽAJTE NÁS