Zateká vám voda zo strechy do bytu? Skvelým pomocníkom v boji proti vlhkosti a dažďu sú asfaltové výrobky. Nemusíte byť odborník na to, aby ste ich vedeli využiť a aplikovať na vlastnú strechu. Prečítajte si 5 tipov ako si opraviť strechu svojpomocne.

 

strecha pohlad zhora ekobyvanie

 

Príprava

Veľká časť celkového úspechu záleží od prípravy. Prvý náter výrazne ovplyvňuje životnosť strechy ako takej. Ešte predtým, ako potrebné produkty zakúpite, skontrolujte aktuálny stav strechy. Objavili ste znaky korózie? Nachádzajú sa na streche hrbolčeky? Od toho totiž záleží presná charakteristika a množstvo produktov, ktoré potrebujete.

 

Otestujte taktiež kvalitu starého náteru. Pomocou ostrého predmetu vytvorte päť pásov horizontálne a na to 5 vertikálne. Vytvoríte tak štvorec o veľkosti asi 10 cm. Na tento štvorec pripevnite čiernu pásku - izolep a silou stiahnite. Ostalo vám viac ako 50% farby na páske? Farbu musíte jednoznačne odstrániť.  

 

strecha kladenie vrstiev bitumen asfalt atikova strecha ekobyvanie

 

Odstránenie starého náteru a hrdze

Ak ste skúsili test s páskou a väčšina farby sa odlepila, musíte pristúpiť k odstráneniu starej farby. Pri tejto práci si pomôžte špachtľou alebo brúskou. Náter odstránte kompletne až kým neuvidíte pôvodný plech. Čím lepšie túto prácu odvediete, čím lepšie sa bude na strechu lepiť nová farba.

 

V prípade hrdze či nerovností povrchu je vhodnou voľbou tmel na strechy. Strechu napokon dôkladne umyte a vysušte. Strechu začnite pomaly natierať produktom proti korózii.

 

 

Prvý náter

Kvalintých farieb je dnes na trhu mnoho. S cenou však častokrát rastie aj ich kvalita. Priemerná životnosť farieb je až 10 rokov. Výber samozrejme záleží od typu a materiálu strechy. Ak máte strechu z lepenky, využite asfaltové suspenzie.

 

Skvelou voľbou je použitie gumoasfaltu. Zaručuje, že vaša strecha nebude pretekať niekoľko rokov. Táto hmota je založená na báze asfaltu, a preto sa jednoducho prilepí k betónu, tehle ale i plechu či kameňu. Po otvorení veka gumoasfalt premiešajte. Spracovať ho môžete štetcov alebo kefou pre pokrývanie.

 

Pri použití gumoasfaltu však musíte myslieť na to, že náter nemôže prísť do kontaktu s vodou či dažďom. Po vyschnutí prestane byť náter rozpustný vo vode. Ako však spoznať kedy gumoasfalt uschol? Najjednoduchšie je spoznať to podľa farby. Ak je náter mokrý, mal by mať tmavohnedú farbu. Po vyschnutí sa farba mení na čiernu.  

 

 

 

4. Rozotierajte súvisle

Gumoasfalt rozotrite po celej ploche súvislou vrstvou. Špeciálnu pozornosť venujte rohom či spojom. Pokúste sa dostať gumoasfalt aj do najmenších skulinek. Využiť môžete valčeky, štetce či špeciálne kefy.

 

5. Kedy natrieť strechu?

 

Na streche je ideálne pracovať v období nízkeho výskytu prehánok a dažďa. Priame slnko tiež nie je ideálne, pretože rozpúšťadlá sa budú odparovať rýchlejšie. Ideálna teplota na podobnú prácu je približne 20 stupňov Celzia. Nezabudnite však na vlastnú bezpečnosť. Použite ochranný pracovný oblek ako i laná, ktoré vás ochránia pred pošmyknutím.

ZDIEĽAJTE NÁS