Príroda na jeseň je krásna. Listy stromov sa sfarbujú do všetkých odtieňov žltej, hnedej, oranžovej i červenej. Dozrievajú posledné plody v záhradke, pochutnáme si na práve odtrhnutom šťavnatom jablku i voňavých pečených gaštanoch.

 

babie leto 001

 

Na jeseň začínajú listy meniť svoju farbu

Sýtu zelenú farbu listov v lete spôsobuje listový pigment chlorofyl. Keď sa dni skracujú a teploty začínajú klesať, stromy cítia, že je čas pripraviť sa na zimu. V zime by stromy prostredníctvom listov stratili veľa vlhkosti, pretože pôda je zamrznutá a voda nie je pre stromy tak jednoducho dostupná. Riešením je, že stromy v zime zhodia listy, čím sa zníži množstvo vlhkosti, ktoré strom potrebuje na ďalší život. Chlorofyl v listoch sa štiepi a ukladá v koreňoch ako „stavebný materiál“ na budúcu jar. Po odstránení chlorofylu z listu sa objavia ďalšie listové pigmenty, ktoré boli predtým maskované chlorofylom. Výsledkom je jedinečná zmena farby pozorovaná na listoch stromov.

 

babie leto 1

 

A prečo listy nakoniec padajú? Len čo v listoch už nie je k dispozícii viac chlorofylu, medzi stopkou a spodnou časťou listu sa vytvorí vrstva korku, ktorá utesní nasledujúcu jazvu po liste. Len čo je na svojom mieste, neživé listy na strome už nič neudržiava. Jesenný vietor ich odfúkne, listy spadnú na zem a vytvárajú hodnotný humus. Tento dôkladný, ale fascinujúci proces každý rok zabezpečuje to, že príroda sa dokáže ochrániť pred zimnými mrazmi, poskytuje živiny pôde navôkol seba, a zároveň nám poskytuje nezabudnuteľný pohľad na pestrofarebný koberec listov.

Lietajúce pavúky

K obdobiu babieho leta neodmysliteľne patria dlhé lietajúce pavučinky. Tie pripomínajú dlhé vlasy sivovlasých babičiek. Odtiaľ názov tohto obdobia začínajúcej jesene, zaujímavosťou je, že babie leto je známe len u nás alebo v susednom Česku. V Amerike o ňom hovoria ako o Indiánskom lete, v Nemecku nesie názov Leto svätého Michala a napríklad v Bulharsku Cigánske leto.

 

babie leto 01

 

Poletujúce pavučiny vytvárajú pavúky, ktoré sa presúvajú vo vzduchu a hľadajú si najvhodnejšie miesta na prezimovanie. V tomto období už je väčšina hmyzožravých vtákov v teplých krajinách, a tak majú pre svoj vzdušný let krajinou bezpečnejšie prostredie.

Posledné záblesky letného počasia

Babie leto sa vyznačuje málo veterným a nedaždivým počasím s na toto obdobie intenzívnymi slnečnými lúčami a teplotami, nezriedka aj okolo 20°C. Trvá zväčša jeden až dva týždne, ale podľa zdrojov meteorológov, napríklad babie leto v roku 1957 trvalo rekordných sedem týždňov. Ak sa chcete pozrieť, na ktorom mieste na zemeguli je babie leto najfascinujúcejšie, navštívte webovú stránku Top Trendy v bývaní a prečítajte si náš článok.

 

babie leto 4

 

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS