Keď pôjdete najbližšie na drobný bežný nákup do potravín, skúste si zrátať, koľko tenučkých plastových vreciek alebo umelohmotných obalov si prinesiete domov. Zelenina, ovocie, pečivo, chlieb, vážené lahôdky za pultom servírované do plastových misiek sú jedna kategória plastov. Druhá je skupina plastov, ktorú si nevyberiete v obchode vy, ale ktorá už je klientom k dispozícii zabalená. Väčšie balenia jabĺk, mrkva, ľadový šalát, uhorka, minerálne a sladené vody, vianočka, balený chlieb, sladkosti, slané pochúťky, údeniny vo vákuových obaloch, cestoviny, ryža, hygienické potreby a desiatky ďalších produktov.

 

nakupne tasky papier plast mikroten volba ekologia 1

 

Výpočet bol len orientačný a týkal sa jedného nákupu, jedného človeka pre jednu rodinu. Plastové vrecká a tašky sa vyrábajú z ropy, prírodného zdroja, ktorý je vyčerpateľný. Celosvetovo sa ich použije 5 biliónov kusov ročne a recykluje sa len 1% z nich. Po odhodení do odpadu sa rozpadnú na mikroplasty, ktoré končia v oceánoch.

Riešením je minimalizovať používanie plastov alebo ich nahradiť inými alternatívami. Ale aj v tomto prípade treba zvažovať ďalej. Treba brať do úvahy celý životný cyklus tašky či vrecka, energiu vynaloženú na ich výrobu, možnosť recyklácie, ďalšieho využitia, a tiež celkovú životnosť.

 

nakupne tasky papier plast mikroten volba ekologia 3

 

Podľa informácií, ktoré zistila Georgina Wilson - Powel vo svojej publikácii Ekodilemy, odporúča alternatívne používanie papierových tašiek za plastové len v prípade, ak sú vyrobené z trvalo udržateľného dreva, a taška sa použije najmenej štyri krát. Bavlnená textilná taška sa zase musí použiť minimálne 130 krát, aby bola efektívnejšia ako plast. Do úvahy sa berú zdroje a energia použitá na jej výrobu. Lepšou voľbou ako bavlnená taška je sieťovaná, ktorá má vyššiu trvanlivosť a potrebuje menej zdrojov na výrobu. Upozorňuje aj na veľké plastové tašky, ktoré sú po svojom životnom cykle vymeniteľné v prevádzke, kde ste si ju zakúpili. Myšlienka je super, ale ľudia vraj často zabúdajú tašku používať a kupujú si tak viac krát veľkú plastovú tašku, ktorú využijú minimálne. Vypočítané je, že keď sa jedna takáto taška použije menej ako 12 krát, tak je pre planétu horšia ako klasická igelitová taška, ktorú si pri pokladni môžete zakúpiť na jednorazový nákup.

 

nakupne tasky papier plast mikroten volba ekologia 2

 

Aké je teda riešenie problému? Dnes už si môžete namiesto klasických jednorazových plastových vrecúšok priniesť na nákup vlastné sieťové vrecká na mnohonásobné použitie, stačí ich vždy len preprať vo vode. Niektoré z nich sú dokonca bio - rozložiteľné. Ak ste milovníčky ručných prác, odporúčajú sa aj vrecká ušité zo starých záclon. Poslúžia rovnako dobre a dlhodobo. Namiesto väčších plastových tašiek využívajte akúkoľvek "eko" tašku, ktorú si pravidelne na nákupy beriete. Avšak jednu tašku je nutné používať minimálne v súlade s počtami, ktoré sme uvádzali o odstavec vyššie, alebo najdlhšie ako je to možné. Do dámskej kabelky je vhodná sieťovka alebo ľahká, prateľná skladacia taška, ktorej životnosť je takmer nekonečná. Na veľké nákupy sa hodí aj prepravka, ktorú vložíte do kufra auta.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS