Na medzinárodnom Biennale Architettura 2021 v Benátkach predstavili projekt najväčšieho tropického skleníka na svete – TROPICALIA. Postavený má byť do roku 2023 na pobreží Côte d´Opale v severnej časti Francúzska. 

 

sklenik najväčši uvod

 

Autorom architektonického návrhu stavby je spoločnosť Coldefy & Associates v spolupráci s energetickou spoločnosťou Dalkia. Skleník sa bude rozprestierať na ploche 20 tisíc metrov štvorcových a jeho súčasťou bude tropický les, korytnačia pláž, dve vodné plochy a pešia prechádzková trasa v dĺžke jedného kilometra. Vo veľkom jazere, ktoré môžu návštevníci pozorovať cez presklenú plochu alebo z vyvýšenej plošiny, budú žiť amazonské ryby, ktoré v dospelosti dosahujú až trojmetrovú dĺžku.

 

sklenik najväčší 4

sklenik najväčší 5

 

V menšom "dotykovom" jazere nájdu útočisko koi kapre. Z iných zvierat budú v tejto záhrade motýle, kolibríky i kajmany. Vďaka stabilnej teplote a vlhkosti bude v skleníku rásť množstvo tropických a exotických rastlín i stromov. Súčasťou zeleného raja bude i dvadsaťpäť metrov vysoký vodopád.

 

sklenik najväčší 2

 

Cieľom projektu je vytvoriť harmonický priestor návštevníkom, ktorí sa môžu vstupom do tohto prostredia preniesť do tropického sveta so stálou zeleňou, rastlinami i živočíchmi so stabilnou celoročnou teplotou 26 - 28°C. Autori projektu predpokladajú, že ročne Tropicalia priláka až 500 tisíc návštevníkov. Okrem prírodného prostredia budú samozrejmosťou bary, reštaurácia, malý hotel a vedecko -výskumný priestor s konferenčnou miestnosťou, laboratóriom a klinikou.

 

sklenik najväčší 3

 

Skleník bude vytvorený trojitou kupolou v dĺžke 200 metrov, z ktorých spodné dve sklá budú umožňovať prechod ultrafialového žiarenia a zároveň regulovať tepelné podmienky vnútri. Tretia vrstva bude akumulovať teplo generované skleníkovým efektom, ktoré bude potom využité ako tepelná energia. Celá konštrukcia bude mať hrúbku 4 metre a vystavaná bude bez jedinej podpery. Tým sa vytvorí energeticky sebestačný projekt, ktorý bude ďalšiu zvyšnú energiu distribuovať do okolitých budov. Kupola bude čiastočne komponovaná do krajiny, s cieľom zvýšenia energetickej hospodárnosti i jej integrácie s okolitým prostredím.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS