Najväčšia zelená strecha Európy sa nachádza v nemeckom Düsseldorfe. Je súčasťou strešnej plochy obchodného centra Kö-Bogen, ktoré je tvorené dvadsaťsedem metrov vysokou hlavnou budovou a niekoľkými vedľajšími stavbami.

 

zelena fasada 1

 

Zeleň na streche je vysadená z tridsiatich tisíc hrabov obyčajných. Tento strom sa vyznačuje vysokou tvrdosťou dreva, má stálo zelenú korunu, dobre znáša zrezávanie, takže je aj ideálnym typom dreviny na tvarovanie a živé ploty. Spolu vytvárajú hraby na tejto fasáde osem kilometrov zelene.

Stromy boli predpestované v špecializovanej škôlke a až po tom, ako im spevneli korene, boli presadené priamo na budovu obchodného centra. Architektonická kancelária Ingenhoven Architects, ktorá je autorom fasády, hovorí o jej hlavných prínosoch nasledovne: "Vďaka zelenej fasáde sa prirodzene zlepšuje mikroklíma v meste, zeleň pohlcuje hluk, ochraňuje pred slnečným žiarením, zadržiava vlhkosť, absorbuje oxid uhličitý a v neposlednom rade podporuje biologickú rozmanitosť prostredia." Čo sa týka starostlivosti o stromy, budú tri krát ročne zastrihávané, zavlažované zozbieranou dažďovou vodou, a v prípade veľkého sucha špeciálnym zavlažovacím systémom.

 

zelena fasada 2

 

Obchodné centrum Kö-Bogen by malo svoje prevádzky otvoriť ešte v tomto roku. Napriek tomu, že zelená fasáda je zaujímavým miestom na prechádzky i návštevu, z bezpečnostného hľadiska sa zatiaľ o jej sprístupnení neuvažuje. Strecha je bez ochranných bočných strán, na niektorých miestach sa zvažuje. V budúcnosti sa prevádzkovatelia centra zamýšľajú nad sprístupnením edukačných vyhliadok, avšak všetko bude riešené postupne, aby boli dodržané všetky požiadavky na bezpečnosť.

 

zelena fasada 4

 

V tejto chvíli je však zrejmé, že ide o unikátny projekt, ktorý zlepší klimatické podmienky v meste, pôsobí esteticky a istý čas bude určite najfotografovanejším miestom v Düsseldorfe.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS