Koniec októbra a začiatok novembra sa u nás viaže k spomienkam na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Nostalgická prechádzka na cintoríne, zapálenie sviečky a na znak úcty položenie kytice alebo kvetinového aranžmánu k Sviatku Všetkých svätých a Pamiatke zosnulých už neodmysliteľne patria.

 

dušičky ekologia vyzdoba 1 mala

 

Avšak skúsili ste sa niekedy zamyslieť, aké neskutočné množstvo plastu, papierov a umelých hmôt sa medzi výzdobou hrobov nachádza? Pripomenúť si našich blízkych sa však pri troche snahy dá aj trochu ekologickejšie.

Uprednostnite prírodné materiály

Práve na jeseň nám príroda ponúka množstvo materiálu, z ktorého sa dajú vytvoriť krásne dekorácie. Konáre, ihličie, vetvy s farebným lístím, šišky, gaštany, šípky či jarabina sú ideálnymi prírodnými surovinami na vytvorenie jedinečných aranžmánov.

Takisto pri výbere sviečok je vhodné zvoliť prírodné vosky, napríklad sójový, včelí alebo palmový vosk. Pôvodné sklenené nádoby sa dajú využiť opätovne, len s novou sviečkovou náplňou. Sviečky vyberajte bez plastového obalu a umiestňujte priamo do pôvodnej sklenenej nádoby. Inou možnosťou je vytvoriť si vlastný lampáš – sklenenú nádobu napríklad z už prázdneho zaváracieho pohára. Dá sa takisto použiť opätovne a vyzdobiť podľa vlastného vkusu.

 

dušičky ekologia vyzdoba 2

 

Separujte

Pri likvidácii ozdôb z predchádzajúceho obdobia separujte. Prírodné materiály oddeľte od prípadných papierov, plastov, kovu či skla a umiestňujte do vhodnej odpadovej nádoby. Ak cintoríny nemajú k dispozícii dostatočné množstvo nádob na separovaný odpad, čo zväčša nemajú a disponujú len veľkokapacitnými kontajnermi na zmesový odpad, vezmite si ho domov a tam ho vytrieďte.

Minimalizmus

Dušičky nie sú preteky o najkrajší a najvyzdobenejší hrob. Pieta, úcta a spomienka je plnohodnotná aj vtedy, ak zapálime len jednu sviečku alebo na hrob prinesieme vlastnoručne pripravenú dekoráciu z čisto prírodných materiálov alebo skalničku v črepníku, ktorá vydrží aj niekoľko sezón.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS